10. března 2014 12:44, aktualizováno  13:13 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šéfem Státního pozemkového úřadu bude dočasně Martin Vrba

Ministerstvo zemědělství - Marian Jurečka (KDU-ČSL). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerstvo zemědělství - Marian Jurečka (KDU-ČSL). | foto: ČTK

PRAHA Státní pozemkový úřad dočasně místo odvolaného Petra Štovíčka povede dosavadní šéf krajské pobočky úřadu v Ústeckém kraji Martin Vrba (46). Řízením jej v pátek pověřil ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ministerstvo zemědělství (MZe) dnes informaci potvrdilo v tiskové zprávě. Vrba podle Jurečky úřad povede do ukončení otevřeného výběrového řízení, které bude vyhláseno v dohledné době.

"Rozhodl jsem se pro pana Vrbu na základě jeho mnohaleté profesní zkušenosti," uvedl Jurečka. "Jde o nestranického kandidáta, který povede úřad po časově omezenou dobu, až do ukončení otevřeného výběrového řízení. To plánuji vyhlásit v dohledné době," dodal ministr.

Absolvent Vysoké školy zemědělské v Praze Vrba působil v minulosti na různých pozicích v rámci Pozemkového úřadu Litoměřice a jako ředitel územního odboru Ústředního pozemkového úřadu. Od loňska byl ředitelem Krajského pozemkového úřadu pro Ústecký kraj.

Jurečka na konci února odvolal Šťovíčka poté, co mu prý nedokázal uspokojivě vysvětlit informace o jeho návštěvě na narozeninách vlivného lobbisty Iva Rittiga. Podle TV Nova daroval Rittigovi k narozeninám obraz, na němž je lobbista zobrazen jako bůh Zeus. Od Šťovíčkova odvolání řídila úřad jeho první náměstkyně Veronika Nedvědová. Podle dřívějšího Jurečkova vyjádření však byly její kompetence omezené a pro jejich posílení bylo potřeba někoho řízením oficiálně pověřit.

Šťovíček poté v prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že obraz byl míněn jako recese a nejednalo se o drahé umělecké dílo. "Podobný obraz jsem ostatně věnoval i jiným osobám při podobných příležitostech. Z oslavy narozenin, kde bylo odhadem více než 150 dalších lidí, jsem po chvíli odešel," řekl Šťovíček. Rittig je obviněn z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik.

PSALI JSME:

Pozemkový úřad má na starosti i církevní restituce, které ve vládní koalici působí spory. Církve mají dostat nemovitosti za 75 miliard korun a finanční náhrady ve výši 59 miliard korun. ČSSD a ANO navrhly snížení náhrad a Sobotka chce vytvořit pro monitorování restitucí tým pěti členů vlády, včetně dvou sociálních demokratů. Na restituce měl dohlížet jen ministr zemědělství, úřad však připadl KDU-ČSL, která považuje majetkové vyrovnání za hotovou věc. Jurečka ale kategoricky vyloučil, že by se odvolání Šťovíčka týkalo církevních restitucí. Žádné pochybení pozemkového úřadu zatím ministr v agendě restitucí nezaznamenal.

Státní pozemkový úřad spravuje a prodává státní zemědělský majetek. Vznikl na základě zákona k 1. lednu 2013. Jeho vytvořením se v jedné instituci spojily agendy vykonávané do té doby Pozemkovým fondem ČR a soustavou pozemkových úřadů. Jako důvod ke zřízení úřadu uvedla vláda úsporu administrativních nákladů a agend. Šťovíček byl v čele úřadu od jeho vzniku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!