Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Státní rozpočet loni skončil ve schodku 28,5 miliard. Jde o nejhorší výsledek za poslední čtyři roky

Ministryně financí Alena Schillerová na tiskové konferenci k výsledku pokladního plnění státního rozpočtu za rok 2019. foto: ČTK

PRAHA - Hospodaření státu loni skončilo ve schodku 28,5 miliardy korun. V roce 2018 vykázal státní rozpočet přebytek 2,9 miliardy korun. Na tiskové konferenci o tom v pátek informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Výsledek státního rozpočtu za loňský rok je nejhorší za poslední čtyři roky. Schválený rozpočet na loňský rok počítal s deficitem 40 miliard korun.
  14:21aktualizováno  16:20

Veřejné finance jako celek by měly podle Schillerové i za loňský rok vykázat mírný přebytek kolem 0,3 až 0,4 procenta HDP. Předloni veřejné finance vykázaly přebytek 1,1 procenta. „Všechny závazky vůči EU tak plně naplňujeme a dodržujeme, čímž patříme ke špičce v rámci zemí EU,“ uvedla.

MF informovalo, že loni plnění vládních priorit vedlo k meziročnímu růstu výdajů na důchody o 38 miliard korun, výdajů na platy ve veřejném sektoru o více než 30 miliard korun, investičních výdajů o 23 miliard korun a výdajů na výzkum, vývoj a inovace o tři miliardy korun.

Schodek rozpočtu bude kolem 30 miliard, odhadla Schillerová. Podle ODS vláda hospodaří hůř a hůř

„Po celý uplynulý rok jsme podporovali hospodářský růst, důvěru v ekonomiku i životní úroveň obyvatel. Výrazným způsobem jsme pomohli k nárůstu celkové mzdové úrovně v zemi, a navíc jsme proinvestovali o 17 miliard Kč více, než stanovoval rozpočet. Je to sice nejhorší výsledek rozpočtu za poslední čtyři roky, jde ale o úhel pohledu. Já říkám, že jde o čtvrtý nejlepší výsledek za posledních 20 let,“ uvedla Schillerová.

Celkové příjmy státního rozpočtu loni stouply meziročně o 119,3 miliardy na 1523,2 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu vzrostly o 150,8 miliardy na 1551,7 miliardy korun.

Předsedkyně Národní rozpočtové Eva Zamrazilová považuje za podstatnou informaci, že daňové příjmy rozpočtu včetně pojistného na sociální zabezpečení loni poprvé od roku 2013 nedosáhly plánované úrovně. Naopak za ní zaostaly o 11 miliard korun. To v celkovém pohledu není vysoká částka, jde však podle ní o jasný odraz zpomalující ekonomiky.

„Pozitivní je skutečnost, že se vládě podařilo udržet deficit pod plánovaným limitem. Pomohla si k tomu ale jednorázovými operacemi, které se projevily v hotovostním vyjádření, na nějž je zaměřená pozornost médií a veřejnosti. V aktuálním vyjádření za celý veřejný sektor ovšem tyto operace ke snížení schodku nepovedou,“ řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Na druhou stranu i tak je podle něj stav veřejných financí v ČR lepší než v řadě jiných zemí EU včetně Slovenska.

Celkové daňové příjmy včetně sociálního a zdravotního pojištění stouply loni meziročně o 74 miliard na 1314,4 miliardy korun, a skončily tak nižší, než plánovalo MF. Samy daňové příjmy meziročně stouply o 35,6 miliardy na 762,7 miliardy korun a byly rovněž nižší než očekávaní ministerstva. „Konečné inkaso některých daní bylo negativně ovlivněno odložením některých plánovaných legislativních změn a nenaplněním některých makroekonomických očekávání,“ uvedlo MF.

Výdajová strana se vyvíjela podle plánu, míní analytik

„Ani v posledním měsíci roku se nepodařilo dohnat původně plánované daňové příjmy státní pokladny, když výběr daní zaostal za plánem o 11 miliard Kč. Na tomto manku se nejvíce podílel výběr DPH, kde chybělo 6,5 miliardy Kč, a pojistného na sociální zabezpečení, kde se nevybralo téměř pět miliard Kč,“ řekl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Výdajová strana se podle něj vyvíjela v souladu s plánem, když investiční výdaje převýšily rozpočet o necelé tři miliardy, zatímco běžné výdaje o 16 miliard Kč.

Příjmy rozpočtu z daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o zhruba čtyři procenta na 291,3 miliardy korun. Byly ale nižší než plán MF. Důvodem bylo podle úřadu například zavedení nižší sazby DPH na pravidelnou hromadnou dopravu. Rozpočet navíc počítal loni se spuštěním třetí a čtvrté vlny, která bude ovšem spuštěna až letos v květnu.

Nejvíce peněz je v rámci běžných výdajů každoročně vynakládáno na sociální dávky. Loni na ně šlo 602,1 miliardy Kč, což je meziroční růst o 8,2 procenta. Na tom se podílely zejména výdaje na důchody.

Kapitálové, tedy investiční výdaje rozpočtu loni stouply o 22,8 miliardy na 139,3 miliardy korun. Z celkové částky bylo 70,8 miliardy korun určeno na investice bez využití peněz z EU a dalších finančních mechanismů.

Po očištění vlivu peněz z Evropské unie a finančních mechanismů vykázal loni státní rozpočet schodek 27,7 miliardy korun. Za rok 2018 to byl schodek 3,5 miliardy korun.

Na letošní rok rozpočet počítá opět se schodkem 40 miliard korun.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč