4. srpna 2009 10:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Státní správa si začíná utahovat opasek. Bude to stačit?

Státní správa se začíná modernizovat. Chce být levnější | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní správa se začíná modernizovat. Chce být levnější | foto: Shutterstock

PRAHA Úspory ve státní správě, které mají zmírnit prudký nárůst deficitu státního rozpočtu, plánuje ministr financí Eduard Janota oznámit až koncem srpna. Zeštíhlování státu ale začíná již nyní.

Česká obchodní inspekce od počátku srpna uzavřela svá pracoviště v Karlových Varech, Zlíně a Pardubicích. Opouští také některé další objekty - např. v Liberci, Ústí nad Labem či Pardubicích - a přesunuje je do menších, méně nákladných budov.

Jak šetří stát

Česká obchodní inspekce ruší některá pracoviště a sestěhovává zaměstnance do budov využívaných dalšími státními úřady. 
Ministerstvo spravedlnosti plánuje centrální nákupy energií, aby ušetřilo na nákladech.
Ministerstva spouštějí programy "elektronizace státní agendy", které mají sjednotit databáze. Celkové úspory se mají vyšplhat až na třicet miliard korun.

"Hlavním motivem těchto změn je snižování nákladů v souvislosti se snahou zefektivnit státní správu," přiznává ústřední ředitelka ČOI Jana Příhodová. ČOI nyní sestěhovává své zaměstnance do budov, jejichž část využívají další státní úřady. Například v Liberci sdílí ČOI budovu s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. "Je to klasický příklad, jak je možné ušetřit na provozních nákladech," zdůrazňuje Příhodová.

Provozní náklady chtějí státní úřady zajistit pomocí centrálních nákupů a přenosu agendy na internet. Ministerstvo spravedlnosti zjišťuje, jak centralizovat nákupy energií s cílem získání slevy.

Další podrobnosti zeštíhlovací kúře státní správy si přečtěte v úterním vydání deníku