14. dubna 2016 6:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Státním úředníkům stoupnou platy

Úředník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úředník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Kdyby teď nastoupil programátor do státní správy, dostane na základním platu maximálně něco málo přes 19 tisíc. V komerční sféře přitom na konci loňského roku vydělávali zaměstnanci v oboru informačních technologií průměrně skoro 50 tisíc měsíčně. Zkostnatělost tabulkových platů je důvodem, že se odborníci do služeb státu nijak nehrnou, čímž trpí kvalita práce a služeb.

Letitý problém teď může zmizet, vláda musí od příštího roku spustit zásadní reformu odměňování státních úředníků. Poslední, co chybí, je dohoda mezi ministerstvy financí a práce.

Střet resortů je zásadní. Ministerstvo práce nechce vůbec sahat do tabulek a nadále by zachovalo pravidlo, že stěžejní vliv na výši platu má počet odsloužených let. Argumentem je, že kvalita a výkonnost rostou s praxí. Ministerstvo financí to vidí jinak – požaduje, aby se v základní složce platu zohlednily i odbornost, výkonnost a vzdělání.

„Preferuji větší vázání peněz na kvalitu, což přinese možnost rychlejšího postupu ve stupních,“ řekl LN ministr financí (majitel LN – pozn. red.) Andrej Babiš (ANO) s tím, že by byl rád, kdyby v rámci tarifu mohla odměna růst až na 200 procent.