Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Státu se nedaří vybírat daně. Úniky se netrestají, tvrdí kontrola

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Státu se už od roku 2008 nedaří naplňovat výběr daně z přidané hodnoty podle toho, jak naplánoval ve státním rozpočtu. Například loni získal o 21,9 miliardy korun méně proti schválenému rozpočtu, což bylo nejvíc za posledních pět let, a to i když dolní sazba daně loni vzrostla z deseti na 14 procent. Upozornil na to Nejvyšší kontrolní úřad ve svém stanovisku ke státnímu závěrečnému účtu.

Stát sice podle závěrečného účtu loni získal do rozpočtu o 7,8 miliardy korun na DPH meziročně víc, ale i tak to bylo méně, než plánoval. Celkem stát loni na DPH vybral 278 miliard korun, část z ní převedl krajům a obcím a do rozpočtu tak přiteklo 199,7 miliardy.

Ministerstvo financí odhadovalo, že zvýšení dolní sazby DPH od loňského ledna přinese navíc 21,3 miliardy korun. "Odhadované výdaje na spotřebu domácností a vládních institucí byly však vyšší než skutečné hodnoty za rok 2012," uvedlo ministerstvo ve státním závěrečném účtu.

ČTĚTE TAKÉ:

Hlavním důvodem nižšího výběru byl podle Kalouskova resortu neočekávaný pokles spotřeby. "Pokles spotřeby domácností pravděpodobně souvisí s obavami spotřebitelů z nepříznivého vývoje a tudíž snižují spotřebu a raději spoří," uvedlo ministerstvo. Připustilo také, že možným důvodem poklesu mohou částečně být daňové úniky.

"Ztráty z daňových úniků jsou vysoké," tvrdí NKÚ s tím, že daňové trestné činy jsou obtížně prokazatelné a k vyvození trestní odpovědnosti nepřispívá složitost daňových zákonů. NKÚ s odvoláním na policejní statistiky uvádí, že loni policie evidovala 916 případů krácení daně a podobných plateb s celkovou škodou 6,3 miliardy korun.

Stát se snaží s daňovými úniky bojovat. Například od letošního dubna funguje tzv. ručení za daň za nespolehlivého plátce. V databázi bude muset každá firma kontrolovat, zda se u jejich dodavatelů v kolonce "nespolehlivý plátce" neobjevilo "ano". U těch pak ručí za odvedení DPH.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!