Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Státy EU se dohodly s europarlamentem. Rozpočet je hotov

Hlasování Evropského parlamentu ve Štrasburku (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlasování Evropského parlamentu ve Štrasburku (ilustrační snímek). | foto: Reuters

BRUSEL Vyjednavači členských zemí EU a Evropského parlamentu se v noci na úterý dohodli na podobě rozpočtu unie pro rok 2014. Kompromisní výše rozpočtu v platbách dosahuje 135,5 miliardy eur (přes 3,5 bilionu korun), v závazcích 142,6 miliardy eur (přes 3,7 bilionu Kč). Novinářům to řekl eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandowski. Součástí dohody je také rozhodnutí o financování pomoci středoevropským zemím postiženým letošními povodněmi z unijního Fondu solidarity.

Německo, Rakousko a také Česká republika mají dohromady po červnových záplavách získat z fondu 400 milionů eur (10,4 miliardy korun). V noci na úterý bylo dohodnuto, že větší část z těchto peněz, celkem 250 milionů eur (6,5 miliardy korun), se najde ještě v letošním rozpočtu. Zbývajících 150 milionů eur země dostanou v příštím roce.

"První část by měla být letos, proto jsme chtěli dohodu co nejdříve. Další přijde v roce 2014," prohlásil na tiskové konferenci eurokomisař. Z Fondu solidarity by měl Berlín získat 360 milionů eur (9,3 miliardy korun) a Vídeň 21,6 milionu (přes 560 milionů korun). Pro méně postiženou ČR částka vychází na 15,9 milionu eur (okolo 412 milionů korun).

Kompromis se hledal dlouho

V celkové sumě je ještě zahrnuta pomoc 2,4 milionu eur pro Rumunsko postižené v létě rozsáhlým letním suchem a lesními požáry. Částky pro země budou proporčně rozděleny mezi letošní část a část, která počká na výplatu v příštím roce.

Pondělní a úterní maraton smírčího jednání si vynutila neshoda mezi členskými zeměmi a Evropským parlamentem nad základními čísly unijního rozpočtu. Především státy, které jsou čistými plátci, zdůrazňovaly reálně omezené možnosti členských zemí unie do rozpočtu přispívat. Přesto je, jak upozornil eurokomisař Lewandowski, nakonec v platbách kompromis vyšší než členové EU odsouhlasili původně.

Země totiž chtěly pro rok 2014 rozpočet ve výši 134,8 miliard eur (přes 3,5 bilionu korun) v platbách a pokud se vezmou v úvahu i závazky pro dlouhodobější aktivity trvající několik finančních let, pak 141,8 miliard eur (skoro 3,7 bilionu Kč). Evropský parlament naproti tomu navrhoval 136,1 miliardy eur v platbách a 142,6 miliardy eur v závazcích.

ČTĚTE TAKÉ:

Dohodu bylo potřeba najít do středy, protože jinak by dosavadní práce na rozpočtu pro příští rok spadly pod stůl a Evropská komise by musela přijít s úplně novým návrhem.

Po 15 hodinách rozhovorů si účastníci jednání v Bruselu po 3:00 ráno ťukli šampaňským. Rozpočet na příští rok je prvním v novém víceletém finančním rámci 2014 až 2020. Státy i europarlament zdůrazňují, že má především podporovat inovace, růst a tvorbu pracovních míst.

Podle návrhu, na kterém se Evropská komise, zástupci Evropského parlamentu i členských zemí shodli v červnu, výdaje pro celé nadcházející sedmileté období nepřekročí v platbách 908 miliard eur (asi 24,5 bilionu Kč). Se započtením závazků to má být zhruba 960 miliard eur (asi 25,9 bilionu Kč).

,

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...