6. dubna 2009 11:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Státy mají mít euro, i když neplní podmínky

euromince - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy euromince - ilustrační foto | foto: ČTK

LONDÝN Eurozóna by měla umožnit problémovým členským zemím Evropské unie ze střední a východní Evropy rychlý přechod na euro, a to i takovým způsobem, že by nebyly jejími plnohodnotnými členy. Uvádí se to v důvěrné zprávě Mezinárodního měnového fondu, o které dnes píše list Financial Times.

Podle MMF by 16 členů eurozóny mělo uvolnit pravidla pro přijetí tak, aby bylo možné přistoupit k jakémusi polovičnímu členství. To znamená, že by nový člen mohl přejít na euro, i když nesplní daná kritéria, avšak neměl by křeslo v Evropské centrální bance. To by pomohlo těmto zemím vyřešit problémy s převisem zahraničního dluhu, zmírnilo nejistoty a obnovilo důvěru. V opačném případě budou země s vysokým zadlužením v zahraničních měnách nuceny prudce snížit výdaje.

Podle nejnovějších odhadů MMF má hrubý domácí produkt bývalých komunistických zemí střední a východní Evropy a Turecka letos klesnout o 2,5 procenta. Loni na podzim přitom fond očekával růst o 4,25 procent. Země v regionu budou muset letos reinvestovat vnější dluh v objemu 413 miliard dolarů (8,1 miliardy Kč) a financovat schodek běžného účtu ve výši 84 miliard dolarů.

Skupina největších ekonomik světa G20 se minulý týden na summitu v Londýně dohodla, že navýší kapitál MMF na 750 miliard dolarů. Peníze mají pomoci rozvíjejícím se zemím, včetně těch z východní Evropy, v boji s globální ekonomickou krizí. Za posledních šest měsíců MMF slíbil úvěry v objemu více než 60 miliard dolarů pro Maďarsko, Lotyšsko, Rumunsko, Srbsko a Ukrajinu, napsala agentura Reuters.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz