Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stavaři nabídli Bártovi úspory 6 miliard. Vypustí stěny a cyklostezky

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Stavební firmy nabídly státu úspory při aktuální výstavbě silnic kolem šesti miliard korun. Nesáhly si ale do marží, peníze chtějí ušetřit na vypuštění některých součástí projektů. ČTK to dnes sdělil důvěryhodný zdroj. Podle Jakuba Ptačinského z tiskového odboru ministerstva dopravy vyjádřil ministr Vít Bárta nad doručeným dokumentem "určitou spokojenost".

Bárta hrozil firmám, že bez slev se stavby zastaví. Stavební společnosti měly na Ředitelství silnic a dálnic doručit seznam slev, které státu nabízejí, návrhy dnes ministrovi představil šéf ŘSD Alfred Brunclík. Firmy ale považují snížení marží za nemožné, místo toho navrhují vypustit z projektů "zbytečnosti", které si prosadila například samospráva nebo ekologické organizace.

Čtěte více:

Jde například o cyklostezky, protihlukové stěny nebo mosty pro zvěř. Bárta nyní hodlá návrhy projednat se členy hospodářského výboru a zástupci akademické obce, sejde se znovu také s řediteli firem.

Definitivní seznam staveb určených k zastavení chce představit v pátek. V rozhovoru pro ČTK připustil i teoretickou možnost, že se letos výstavba zastavovat nebude. "Takový optimista ale nejsem," řekl ministr. Za své hlavní úkoly označil právě zefektivnění výstavby včetně přípravy projektů.

Firmy byly vynalézavější než u železnice

Podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martiny Vápeníkové jsou nyní rozestavěny projekty v celkové hodnotě 200 miliard korun, z toho 120 miliard už bylo investováno. K dokončení aktuálně rozestavěných silnic tak chybí 80 miliard korun.

Čtěte více:

Silničním stavitelům dnes ministr ukázal vlídnější tvář než kolegům z železniční branže. Na železnici podle Bárty firmy nabídly "titěrné slevy", na což ministr zareagoval zastavením výstavby na železnici.

Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Pavla Hally ale nelze zastavit stavby ze dne na den. Správa proto nyní připravuje seznam staveb a harmonogram ukončování tak, aby nehrozilo poškození už hotových částí.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...