Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stavební spoření bude jen na bydlení, bankám se to nelíbí

Dietní státní rozpočet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dietní státní rozpočet | foto: Shutterstock

PRAHA Je to likvidační, omezí to přísun peněz do systému, takové jsou první reakce stavebních spořitelen na včerejší programové prohlášení vlády. Nečasův kabinet totiž, kromě již hojně diskutovaného snížení státní podpory stavebního spoření na polovinu u stávajících i nových smluv, plánuje i další omezení.

"U nových smluv bude omezeno použití finančních prostředků výhradně na účely bydlení," píše se v programovém prohlášení nové vlády.

"Jestli je z těchto navrhovaných opatření pro stavební spoření něco likvidační, tak je to právě ta účelovost," řekl LN Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. Podle něj se totiž i s poloviční státní podporou vždy najde nějaká část populace, pro kterou tento druh spoření bude zajímavý.

Zavedení účelového čerpání naspořené částky by však mohlo mít mnohem horší důsledky. "Zkušenosti ze Slovenska z druhé poloviny devadesátých let hovoří jasně – v případě, kdy stát zavede povinnou účelovost stavebního spoření, se de facto zastavuje přísun zdrojů do systému stavebního spoření," řekl Šedivý.

Stavební spoření pak podle něj v ten moment pozbývá svůj smysl, protože se nemá z čeho financovat. S tím souhlasí i Rostislav Trávníček, marketingový ředitel Českomoravské stavební spořitelny. "Zavedení účelovosti by skutečně mohlo jistým způsobem znamenat překážku dalšího rozvoje systému stavebního spoření," řekl Trávníček.

Pokud se však účelovost zavede jen na nové smlouvy, jak vláda plánuje, znamená to pro spořitelny jistou výhodu, protože většina peněz pochází právě ze smluv starých. "Když bude účelovost aplikována na nové smlouvy, bude to však znamenat jen odložení toho nejpalčivějšího problému odtoku vkladu," řekl Šedivý. Češi mají u stavebních spořitelen uloženo téměř 415 miliard korun. Na starých smlouvách mají lidé uloženo více než 290 miliard korun.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!