16. května 2009 16:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Štěch osočil minulou vládu ze zhoršení dopadů krize na lidi

Šéf odborářů Milan Štěch označil ve svém projevu za příčinu současné krize neoliberální hospodářské koncepce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf odborářů Milan Štěch označil ve svém projevu za příčinu současné krize neoliberální hospodářské koncepce. | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

PRAHA Odbory odmítají údajné snahy firem přenášet negativní důsledky hospodářské krize jen na zaměstnance. Před až 30.000 demonstranty to dnes v Praze řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a senátor za ČSSD Milan Štěch. Odboráři chtějí bojovat proti údajným snahám zaměstnavatelů ponechat příliš nízké mzdy snížené kvůli udržení zaměstnanosti za krize i po jejím odeznění.

Podle Štěcha by to způsobilo stálé snížení životní úrovně pracovníků.

"Některé firmy přenáší důsledky krize jen na zaměstnance. To je pro nás nepřijatelné a musíme to odmítnout," řekl Štěch. Podle něj jsou kromě zaměstnanců obětí zneužívání krize také důchodci a rodiny s dětmi. Nikdo z nich podle něj přitom za krizi nemůže.

"Podnikatelé na to koukají s otevřenými ústy, proč někdo demonstruje, když se s ním vyjednává," řekl k dnešní demonstraci prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Při jednání podle něj odbory vystupují jako seriózní, slušná protistrana, která chápe, že je se zaměstnavateli na jedné lodi, a proto je prý o to nepochopitelnější, že svolají takovou demonstraci.

Štěch ve svém projevu dále označil za příčinu současné krize neoliberální hospodářské koncepce. "V celém vyspělém světě se v posledních 20 letech snížil podíl mezd zaměstnanců a výrazně narostly zisky vlastníků. Lidé si místo mezd musí brát a berou úvěry, tam je hlavní příčina (krize)," prohlásil.

V Česku navíc podle Štěcha dopady krize na obyvatele zhoršily ještě daňové změny, které prosadila bývalá vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS). Štěch uvedl, že odborářští analytici varovali před nynějším poklesem hrubého domácího produktu již loni v prosinci.

 "Naše varování a analýzy vláda přehlížela. My jsme přesvědčeni, že díky liknavosti české vlády to bude ještě horší," obává se Štěch.

V této souvislosti kritizoval Národní ekonomickou radu vlády (NERV), kterou podle něj tvoří právě "mnozí z těch, kdo neoliberální koncepty prosazovali", a tím i přivodili krizi. NERV složený z odborníků vytvořila bývalá Topolánkova vláda, aby jí s opatřeními proti krizi pomohla. Přístup Topolánkova kabinetu a NERVU se proto podle Štěcha podobá chování alkoholika. "Alkoholici také prohlašují, že se musí ráno napravit tím, čím se večer zkazili. Chtějí krizi vyřešit tím, co ji přivodilo," dodal.

ČTK