12. března 2014 11:14 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stop kanálu Dunaj-Odra-Labe? Porušení koaliční smlouvy, vzkazuje Zeman

O výstavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe se uvažuje už sto let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O výstavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe se uvažuje už sto let. | foto: Wikipedia

PRAHA Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) zastaví soutěž na studii kanálu Dunaj-Odra-Labe. Největší zastánce a propagátor veledíla prezident Miloš Zeman ale neskládá zbraně. Skrze svého mluvčího vzkázal, že zastavení projektu by znamenalo porušení vládní koaliční dohody.

Prachař řekl Hospodářským novinám, že je třeba se zaměřit na menší projekty, jako je splavnění Labe u Děčína a Přelouče. "Předpokládám, že soutěž zastavíme nejpozději do poloviny roku," cituje deník ministra.

Velký zastáncem kanálu Dunaj-Odra-Labe je prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček HN řekl, že studie proveditelnosti projektu je v koaliční smlouvě a její zrušení by prezident chápal jako porušení koaliční dohody.

V koaliční smlouvě podle deníku strany skutečně slibují "vznik enviromentálních a ekonomických podkladů", ale v navazujícím programovém prohlášení vlády už o kanálu zmínka není.

Text koaliční smlouvy navíc dodává, že na počátku projektu musí být "mezinárodní shoda". A právě tím prý mimo jiné Prachař argumentuje. "Dunaj-Odra-Labe je přeshraniční projekt. Pokud nebude jasný konsenzus dotčených zemí, nejsme v pozici, abychom dělali studii proveditelnosti," řekl listu ministr.

Prezidentův vysněný projekt

Český prezident Miloš Zeman hovoří v Evropském parlamentu ve Štrasburku.

Český prezident Miloš Zeman hovoří v Evropském parlamentu ve Štrasburku.

Prezident je velkým zastáncem průplavu, který by spojoval Labe, Dunaj a Odru. Podle něj by pomohl nastartovat české hospodářství. Zeman prosazoval projekt i při nedávné návštěvě Evropského parlamentu.

Komise Akademie věd pro životní prostředí koncem února uvedla, že výstavba takového kanálu nemá nyní ekonomické, sociální ani ekologické opodstatnění.

Lidovky.cz, ČTK