7. dubna 2009 19:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Strany tlačí vládu i bez lidovců

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek a Mirek Topolánek | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Mirek Topolánek (ODS) a Jiří Paroubek (ČSSD) dál tlačí kupředu projekt úřednické vlády vedené Janem Fischerem. Neodradilo je ani lidovecké lavírování. Topolánek prohlásil, že bude shánět hlasy jednotlivých poslanců. Paroubek oznámil, že snahu předsedy ODS podporuje.

Paroubek už oznámil prezidentovi Václavu Klausovi, že sociální demokracie podpoří návrh na řešení vládní krize, pod který nyní premiér v demisi a šéf ODS Mirek Topolánek shání podpisy koaličních poslanců. Musí však být na bázi nedělní dohody lídrů trojkoalice a ČSSD, řekl šéf nejsilnější opoziční strany.

Paroubek také uvedl, že ČSSD, jejíž poslanecký klub na rozdíl od ostatních parlamentních stran nezasedal, není nyní s to dát dohromady podpisy svých zákonodárců, protože jsou vesměs mimo Prahu. ČSSD podle šéfa poslaneckého klubu Bohuslava Sobotky svolá klub až příští týden. Na něm bude sbírat podpisy. Není to podle něj taková priorita, aby poslance svolávali hned.

Sociální demokracie dlouhodobě deklaruje podporu vládě odborníků, takže prezident může zahájit konzultace se šéfem Českého statistického úřadu Janem Fischerem, který je společným kandidátem koaličních stran a ČSSD na funkci předsedy překlenovací vlády, i dříve, dodal.

Hlasy pro prezidenta
Topolánek po zasedání poslaneckého klubu ODS řekl, že bude shánět podpisy poslanců pod dohodu, ve které budou deklarovat podporu zákona o zkrácení funkčního období sněmovny a podporu vládě vedené Fischerem při hlasování o důvěře.

"My jsme se dohodli, že důležitější než dohoda čtyř předsedů je samozřejmě 101 až 160 - nebo kolik to vychází - podpisů pod jasnou dohodou, kterou přineseme panu prezidentovi," řekl Topolánek. Dokument chce ODS předložit i ostatním stranám, tedy zeleným, lidovcům i sociálním demokratům, a tím naplnit obsah původní nedělní domluvy.

Poslanecká sněmovna už má v rukou návrh ústavního zákona, kterým by si schválila zkrácení vlastního funkčního období. Návrh společně předložili zástupci ODS, ČSSD a Strany zelených a poslanci by jej mohli projednat už tento měsíc.

Předseda Strany zelených Martin Bursík doufá, že lidovci na předběžnou dohodu změní názor. Myslí si, že KDU-ČSL opustila dohodu kvůli předvolební kampani. Lidovci si podle něho spočítali, že je pro ně výhodnější nyní stát mimo vládu. Podle Bursíka je však důležité, aby všichni nesli společnou odpovědnost.

ČTK, Lidovky.cz

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.