Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Strany v pasti: Fischer může vládnout až do řádných voleb

Jan Fischer s Václavem Klausem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer s Václavem Klausem | foto: ČTK

PRAHA Politické strany, které navrhly šéfa Českého statistického úřadu Jana Fischera prezidentovi Klausovi do premiérské funkce, se podle politologů chytily do pasti. Fischerova vláda, jejíž současná sestava není ODS, ČSSD a SZ po chuti, může podle nich i bez důvěry sněmovny vládnout nejen do předčasných voleb, ale dokonce až do voleb řádných a do sestavení politické vlády.

Šéfové těchto stran se v poslední dnech ostře ohradili proti Fischerem navržené vládní sestavě, ve které stále ještě chybí ministr pro životní prostředí a do níž designovaný premiér dosadil tři své muže na posty klíčových ministerstev financí, průmyslu a spravedlnosti, protože s návrhy občanských a sociálních demokratů nebyl spokojen.

Prezident je připraven Fischerův kabinet jmenovat
I kdyby se nakonec Fischer se stranickými lídry nedohodl, nemůže to podle politologů zabránit prezidentovi ve jmenování vlády podle Fischerových nominací. Politoložka Vladimíra Dvořáková dokonce tvrdí, že je jeho povinností designovanému premiérovi vyhovět.

Politolog Zdeněk Zbořil ale poukazuje na vyjádření prezidentova tajemníka Ladislava Jakla a na pražského primátora Pavla Béma (ODS) a tvrdí, že prezident je připraven ministry podle Fischerova návrhu jmenovat, a to i v případě, že nebude mít jeho kabinet naději získat od poslanců důvěru.

Po jmenování, jehož datum už je stanoveno na 8. května, musí kabinet do třiceti dnů požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Pokud ji nedostane, může prezident takovou vládu podle politologa Petra Justa nechat vládnout po časově neohraničenou dobu, například do předčasných říjnových voleb.

Dvořáková poukázala na to, že Klaus už nechal první Topolánkův kabinet vládnout bez důvěry několik měsíců s odůvodněním, že nechce jitřit atmosféru před volbami do krajských zastupitelstev a Senátu.

Zatím ale zákon, který by ukončil mandát nynější sněmovny a umožnil vyhlásit předčasné volby, není na světě. Strany by ho podle Justa mohly stáhnout, a tak nutit prezidenta, který prohlašoval, že chce plnohodnotnou vládu, aby jmenoval nového premiéra. Nekrátit mandát sněmovny by mohlo být podle Zbořila příjemné nejméně třetině poslanců, kteří se už příště do parlamentu nedostanou, takže by pro to jistě ochotně zvedli ruku.

Prezidenta podle Dvořákové současná ústava nijak v hledání nového premiéra časově neomezuje, takže by mohl úřednický kabinet teoreticky vládnout až do řádného termínu voleb.

Čeští politici "nehrají podle pravidel"
Politici, kteří podle Justa k rodícímu se kabinetu zaujímají dvojaké postoje, když tvrdí, že je nominace ministrů na premiérovi, protože za ně má odpovědnost, a současně se bouří proti tomu, že chce mít v kabinetu tři své muže, mohou také dát nevoli k úřednické vládě jinak. Mohou se dohodnout, že jí sice dají důvěru, ale jen těsnou, například počtem 101 hlasů. Mohly by podle něj také vzniknout právní spory o to, zda další pokus jmenovat premiéra má ještě prezident, či zda už tato povinnost přechází na předsedu sněmovny, kterým je sociální demokrat Miloslav Vlček.

Politolog Oskar Krejčí vidí příčinu nynější roztržky mezi Fischerem a stranickými lídry v nadcházejících evropských volbách i v předčasných podzimních volbách do sněmovny. ODS a ČSSD už podřizují své chování volební kampani. Každá z nich se chce tvářit jako opoziční strana. Hrají o výhodné pozice a na úřednické vládě jim ve skutečnosti nezáleží, dodal.

Čeští politici podle Dvořákové opakovaně "nehrají podle pravidel", nedodržují ústavu, kterou si vykládají, jak se jim právě hodí. Jednou prezident se sestavováním plnohodnotné vlády měsíce otálí, jindy ji chce mít okamžitě, nebo požaduje podpisy nejméně 101 poslanců jako podmínku pro jmenování premiéra, přestože sněmovna nedává důvěru premiérovi, ale celé vládě na základě jejího programového prohlášení. Smutné je, že to nikomu, a především intelektuálům nevadí a ponechávají to takřka bez povšimnutí, uzavřela.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.