21. července 2011 7:48, aktualizováno  9:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Summit hledá cestu z krize. Pomůže odkup dluhopisů?

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Lídři členských států eurozóny dnes budou na mimořádném summitu v Bruselu znovu hledat definitivní řešení dluhové krize. Podle nepotvrzených informací eurozóna umožní zpětný odkup řeckých dluhopisů z EFSF.

Původní očekávání, že zástupci měnové unie přijdou s řešením, které "ohromí" nedůvěřivé finanční trhy, s postupem času slábnou. Před politiky stojí hned několik problémů, které ohrožují samotnou existenci eura.

Zvažovaná nová daň pro evropský bankovní sektor však součástí nového záchranného balíku pro Řecko nebude. S odvoláním na unijní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Podle nepotvrzených informací eurozóna umožní zpětný odkup řeckých dluhopisů prostřednictvím současného záchranného fondu EFSF.

O novém záchranném programu pro Řecko v současnosti jednají experti eurozóny a rozhodne o něm summit lídrů členských států měnové unie, který začíná ve 13:00.

ČTĚTE DÁLE O HROZÍCÍM BANKROTU

První z problémů se týká extrémně zadluženého Řecka. Na rozdíl od loňské záchrany chce eurozóna tentokrát do pomoci Řecku zapojit i soukromé investory. Jde především o snahu Německa a Nizozemska, jejichž politici nechtějí, aby značnou finanční zátěž celé operace nesli opět jen daňoví poplatníci. Proti oběma zemím ovšem stojí Evropská centrální banka.

Anketa

Přežije euro jako společná měna EU?

Ano. Věřím, že jej politici zachrání 212
Krize bude ještě chvíli trvat, ale euro přežije 930
Ne. Budou jím platit jen některé státy 2151
Euro do pár let zanikne úplně 760

Druhým krokem, na němž by se mohla eurozóna dohodnout, je vytvoření nové úvěrové linky. Ta by měla fungovat v rámci současného záchranného fondu eurozóny (EFSF). O půjčky by mohly žádat především státy, kde hrozí rozšíření dluhové krize, v současnosti například Španělsko či Itálie.

VÍCE O DLUHOVÉ NÁKAZE V EVROPĚ

ČTK