9. března 2009 12:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Superhrubá mzda zůstane, integruje se

Daňové přiznání - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňové přiznání - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí dnes uvedlo na pravou míru včerejší slova svého náměstka Petera Chrenka o tom, že by se loni zavedený nástroj na výpočet daně z příjmů "superhrubá mzda" měl zrušit. Podle dnešního vyjádření by se superhrubá mzda měla naopak více integrovat do celého daňového systému a výrazně tak zjednodušit placení daní.

Ministerstvo financí ČR připravuje zcela nový zákon o daních z příjmů. Jeho cílem je sjednocení vyměřovacích základů pro daň z příjmu fyzických osob, zdravotní a sociální pojištění.

Z několika alternativ považuje ministerstvo tu, kdy by se dnešní hrubá mzda plus odvody zaměstnavatele (tj. „superhrubá mzda“) staly základem nového sjednoceného vyměřovacího základu pro daně a odvody. „Superhrubá mzda“ by se tedy nezrušila, ale naopak využila pro konstrukci nového systému, který přinese výrazné zjednodušení a snížení administrativních nákladů pro poplatníky i stát.

Náměstek ministra financí Peter Chrenko včera v pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že ambicí jeho úřadu je vytvořit harmonizovaný vyměřovací základ, z kterého by se při jednoduché aplikaci konkrétní sazby srážela jak daň, tak odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Novelu zákona o dani z příjmu chce MF předložit vládě do konce května, v současnosti podle Chrenka již v tomto duchu začalo jednat s ministerstvem práce a sociálních věcí a s ministerstvem zdravotnictví.

Superhrubou mzdu prosadila současná koaliční vláda v rámci reformy veřejných financí. Je to mzda včetně plateb zaměstnance a zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. Odvádí se z ní daň 15 procent, která odpovídá 23,1 procenta reálného zdanění.

nev, Lidovky.cz