Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Švarcsystém nebude součástí protikrizového plánu

Tomáš Sedláček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Sedláček | foto: ČTK

PRAHA V národním protikrizovém plánu zůstala podle ministrů oslovených po dnešním jednání Národní ekonomické rady vlády (NERV) většina již známých návrhů, například snížení sociálního pojištění. Naopak protikrizový plán nebude obsahovat návrh na zavedení takzvaného švarcsystému.

Náklady na opatření budou činit podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče určitě desítky miliard korun, měly by se ovšem vyplatit. "Pokud poskytujeme garance, tak za každou vydanou korunu umožníme například přijetí úvěru ve výši pětinásobku vynaložené koruny," uvedl Gandalovič. Náklady na protikrizový plán nejsou
podle člena NERV analytika ČSOB Tomáše Sedláčka závratné. "Není to zátěž, která by ministerstvu financí zlomila krk. Je to částka, se kterou přišel ministr financí," uvedl Sedláček.

Vláda dnes podle Sedláčka akceptovala při projednávání protikrizového plánu většinu návrhů vypracovaných radou. "Materiál z drtivé většiny respektuje naše opatření. Není to zanedbatelná pomoc a pro malou otevřenou ekonomiku je to jeden z nejlepších balíků, které jsme v relativně krátké době mohly vytvořit," uvedl Sedláček.

V materiálu zůstala vedle snížení sociálního pojištění rovněž například podpora vědy a výzkumu, zrychlené odpisy pro firmy nebo zateplování bytových domů a další investice do infrastruktury. "Žádná velká novinky tam není," uvedl k obsahu plánu Sedláček.

Švarcystém podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase byl dnes odmítnut. "Většina se shodla, že lepší než zavedení švarcsystému, je zavedení slevy na sociálním pojištění s budoucím rozšířením limitů hodin, kdy je možné pracovat na dohodu," uvedl Nečas.

Švarcsystém spočívá v tom, že podnik místo zaměstnanců na tu samou práci najímá živnostníky, čímž ušetří peníze za zdravotní a sociální pojištění. Návrhy týkající se šrotovného podle ministrů projednávány nebyly.

"Zcela jistě tam najdete opatření na snížení ceny práce, tedy snížení
sociálního pojištění, zcela určitě tam najdete opatření, které zpřístupní malým a středním podnikům provozní kapitál," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Stát je podle něj připraven se podělit s bankami o část rizika při poskytování kapitálu malým a středním podnikům. Celkově jsou opatření podle Kalouska namířena na podporu zaměstnanosti a zároveň nezatěžují příliš veřejné finance.

Protikrizový plán na jednání NERV a ekonomických ministrů představilo ministerstvo financí. NERV tyto návrhy dnes projednal a oponoval. Plán projedná vláda v pondělí a ve středu by jej měl představit premiér Mirek Topolánek poslancům.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.