Sobota 11. července 2020svátek má Olga 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Švarcsystém nebude součástí protikrizového plánu

Tomáš Sedláček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Sedláček | foto: ČTK

PRAHA V národním protikrizovém plánu zůstala podle ministrů oslovených po dnešním jednání Národní ekonomické rady vlády (NERV) většina již známých návrhů, například snížení sociálního pojištění. Naopak protikrizový plán nebude obsahovat návrh na zavedení takzvaného švarcsystému.

Náklady na opatření budou činit podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče určitě desítky miliard korun, měly by se ovšem vyplatit. "Pokud poskytujeme garance, tak za každou vydanou korunu umožníme například přijetí úvěru ve výši pětinásobku vynaložené koruny," uvedl Gandalovič. Náklady na protikrizový plán nejsou
podle člena NERV analytika ČSOB Tomáše Sedláčka závratné. "Není to zátěž, která by ministerstvu financí zlomila krk. Je to částka, se kterou přišel ministr financí," uvedl Sedláček.

Vláda dnes podle Sedláčka akceptovala při projednávání protikrizového plánu většinu návrhů vypracovaných radou. "Materiál z drtivé většiny respektuje naše opatření. Není to zanedbatelná pomoc a pro malou otevřenou ekonomiku je to jeden z nejlepších balíků, které jsme v relativně krátké době mohly vytvořit," uvedl Sedláček.

V materiálu zůstala vedle snížení sociálního pojištění rovněž například podpora vědy a výzkumu, zrychlené odpisy pro firmy nebo zateplování bytových domů a další investice do infrastruktury. "Žádná velká novinky tam není," uvedl k obsahu plánu Sedláček.

Švarcystém podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase byl dnes odmítnut. "Většina se shodla, že lepší než zavedení švarcsystému, je zavedení slevy na sociálním pojištění s budoucím rozšířením limitů hodin, kdy je možné pracovat na dohodu," uvedl Nečas.

Švarcsystém spočívá v tom, že podnik místo zaměstnanců na tu samou práci najímá živnostníky, čímž ušetří peníze za zdravotní a sociální pojištění. Návrhy týkající se šrotovného podle ministrů projednávány nebyly.

"Zcela jistě tam najdete opatření na snížení ceny práce, tedy snížení
sociálního pojištění, zcela určitě tam najdete opatření, které zpřístupní malým a středním podnikům provozní kapitál," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Stát je podle něj připraven se podělit s bankami o část rizika při poskytování kapitálu malým a středním podnikům. Celkově jsou opatření podle Kalouska namířena na podporu zaměstnanosti a zároveň nezatěžují příliš veřejné finance.

Protikrizový plán na jednání NERV a ekonomických ministrů představilo ministerstvo financí. NERV tyto návrhy dnes projednal a oponoval. Plán projedná vláda v pondělí a ve středu by jej měl představit premiér Mirek Topolánek poslancům.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!