17. dubna 2010 11:07 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Své rozpočty dejte nejdřív Bruselu, navrhuje komisař

Ollii Rehn - evropský komisař pro měnové a rozpočtové záležitosti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ollii Rehn - evropský komisař pro měnové a rozpočtové záležitosti | foto: ČTK

MADRID/PARAHA První krok k vytvoření společné evropské vlády navrhl Olli Rehn, evropský komisař pro měnové a rozpočtové záležitosti. Chce, aby kabinety jednotlivých členských zemí platících eurem posílaly do Bruselu návrhy národních rozpočtů ještě předtím, než je schválí jejich parlamenty.

Řekl to včera po schůzce ministrů financí zemí eurozóny v Madridu.

Evropská komise by rozpočty analyzovala a spolu s ministry financí ostatních zemí eurozóny by vydala doporučení, jak je případně upravit. Podle agentury AFP by tento systém mohl být nakonec rozšířen na všechny země EU.

Proti návrhu protestovalo Německo, které je členem eurozóny. Očekává se, že ho bude chtít torpédovat i Velká Británie, kde se ale zatím eurem neplatí.

Evropská komise či jiný orgán by de facto mohly předem rozpočty jednotlivých zemí měnit. Evropské státy by tak ztratily svoji suverenitu a vznikla by ekonomická supervláda řídící Evropskou unii. O návrhu by měl jednat summit Evropské unie svolaný na 12. května.

Další podrobnosti o návrhu Evropské komise najdete v sobotním vydání deníku