Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Svět dluží Česku 21,4 miliard. Nejvíce Kuba, ta však odmítá vyjednávat

Oslavy 1. máje na Kubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy 1. máje na Kubě | foto: Reuters

PRAHA Česká republika měla ke konci loňského roku u ostatních zemí světa celkové pohledávky za 21,4 miliardy korun. Během roku 2009 země splatily Česku zhruba 490 milionů korun; například dluh Nikaraguy, Laosu, Indie a Kambodže byl definitivně loni vyřešen. Největším dlužníkem ČR je Kuba, která ovšem odmítá o svém dluhu jednat.

Vyplývá to ze zprávy ministerstva financí o stavu a vývoji zahraničních pohledávek ČR.

Dluhy vzniklé z civilních úvěrů činily ke konci roku 2009 téměř 15,9 miliardy korun. Pohledávky ze speciálních úvěrů, které podléhají režimu utajení, tvořily ke konci loňského roku více než 5,5 miliardy korun.

Stav vybraných zahraničních pohledávek (v tis. Kč)

 Albánie  92.957
 Alžírsko  407.684
 Bělorusko  32.886
 Čína 192.150
Irák 1,308.772
Irán 842.173
Jugoslávie (bývalá) 2,196.081
KLDR 185.972
Kuba 6,393.323
Myanmar 221.598
Rusko 1,371.380
Súdán 1,950.012

Zdroj: MF

Speciální úvěry eviduje ČR u Libye a Kuby a týkají se například dodávek vojenského materiálu v minulosti.

Největším dlužníkem ČR je podle materiálu Kuba, u které MF jen v případě civilních úvěrů eviduje dluh téměř 6,4 miliardy korun. Kuba přitom odmítá o svém dluhu jednat. Dalšími velkými dlužníky jsou Irák, země bývalé Jugoslávie, Rusko a Súdán.

Pravidelně v souladu s uzavřenými dohodami splácejí například Albánie, Alžírsko a Irák. Naopak dlouhodobě svůj dluh ve výši téměř dvou miliard korun nesplácí Súdán. Podle MF ale Súdán odmítá podniknout jakékoliv kroky do rozhodnutí mezinárodních společenství o způsobu a formě oddlužení země.

Loni se podle zprávy MF podařilo vyřešit definitivně dluh Kambodže. Česko prominulo Kambodži většinu dluhu, který činil 3,6 milionu dolarů. Zhruba čtvrtinu Kambodža loni v březnu zaplatila; Česko peníze využije na rozvojovou pomoc zemi. Zbytek, tedy 2,8 milionu dolarů, byl následně českou stranou odpuštěn. Své dluhy ve výši jednoho milionu korun uhradil loni i Laos a země tak již ČR nic nedluží.

Rovněž Nikaragua již nemá vůči Česku žádné dluhy. Země splatila dohodnutou výši svého dluhu loni v souladu se splátkovým plánem. Zároveň ČR na základě dohody z roku 1996 poměrnou část dluhu odpustila. Nikaragua dlužila ke konci roku 2008 192 milionů korun, loni uhradila necelých devět milionů.

Severní Korea spolupracuje
Dluh 186 milionů korun se snaží podle zprávy vyřešit i Severní Korea. Loni v říjnu ČR i KLDR odsouhlasily všechny složky korejského dluhu, přičemž korejská strana uznala i dříve neuznanou část dluhu evidovanou v dolarech.

Rozpor dosud podle MF panuje v převodu peněz evidovaných v tzv. clearingových rublech na dolary. "Korejská strana navrhla řešení dluhu formou buďto 100procentního prominutí anebo 95procentního prominutí a částečného splacení, přičemž částka zaplacená KLDR by byla použita na financování školení pro občany KLDR, například v oblasti bankovnictví nebo celní správy," uvádí materiál. Další případné jednání se má uskutečnit po pozvání českou stranou v Praze.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?