Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Svět našich vnuků: staří nemocní měšťáci

Ilustrační foto: Senioři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Senioři | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA  Během dvou generací dostihnou lidstvo problémy, jejichž první příznaky pociťujeme již dnes.

Miliardy lidí se dožívají vysokého věku, jsou stále nemocnější, náročnější a stěhují se do měst. Svět se přitom pořád potýká se stamiliony hladových a negramotných obyvatel chudých zemí i s nedostatkem zdrojů, především pitné vody. Problémy s ní má Evropa, Severní i Jižní Amerika, naopak se překvapivě tolik netýkají nejobydlenější Asie.

Pro většinu lidstva bude život na Zemi v roce 2050 složitější než dnes. Alespoň tedy podle analytiků jedné z největších globálních finančních institucí Bank of America Merrill Lynch, kteří sestavili výhled na dvě generace dopředu. Ve studii nazvané Atlas měnícího se světa poukazují na trendy viditelné sice už dnes, v nejbližších dekádách ale teprve propuknou naplno.

Dále v sobotních LN najdete:

Čína chystá sólo pro Zemana

Kvůli neúčasti na vojenské přehlídce chystá Peking pro českého prezidenta extra program. Podobně jako pro jihokorejskou prezidentku a možná i japonského premiéra.

PRAHA Pětidenní zářijová cesta Miloše Zemana do Číny nezaměstnává jen Pražský hrad. Starosti má i čínská strana – Zeman se pompézní vojenské přehlídky na oslavu 70. výročí konce druhé světové války v Pekingu nejspíš nezúčastní, a tak je třeba vymyslet alternativní řešení. Čínská strana podle diplomatických zvyklostí nejspíš program sestaví tak, aby se Zeman nemusel se svým hostitelem, čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, scházet přímo na tribuně.

ČESKÁ POZICE

Lži a mýty ruské propagandy

Vnitřní ukrajinskou krizi i vnější ruskou agresi vůči této zemi zahaluje hustá mlha nepravd a z kontextu vytržených skutečností, které znemožňují v Česku soustředěnou a seriózní debatu o věcech, jež jsou v kontextu Ukrajiny klíčové a o nichž česká veřejnost potřebuje vědět. Text autorů oslovených think tankem Evropské hodnoty je uvádí na pravou míru.

ORIENTACE

Stopa, šéfe!

Nenápadný půvab kapitalismu aneb Jak generační výměna a nová rizika barví nadnárodní koncerny do zelena.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Ilustrační foto: Senioři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ilustrační foto: Senioři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Ilustrační foto: Senioři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!