Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
22. srpna 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Svět našich vnuků: staří nemocní měšťáci

Ilustrační foto: Senioři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Senioři | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA  Během dvou generací dostihnou lidstvo problémy, jejichž první příznaky pociťujeme již dnes.

Miliardy lidí se dožívají vysokého věku, jsou stále nemocnější, náročnější a stěhují se do měst. Svět se přitom pořád potýká se stamiliony hladových a negramotných obyvatel chudých zemí i s nedostatkem zdrojů, především pitné vody. Problémy s ní má Evropa, Severní i Jižní Amerika, naopak se překvapivě tolik netýkají nejobydlenější Asie.

Pro většinu lidstva bude život na Zemi v roce 2050 složitější než dnes. Alespoň tedy podle analytiků jedné z největších globálních finančních institucí Bank of America Merrill Lynch, kteří sestavili výhled na dvě generace dopředu. Ve studii nazvané Atlas měnícího se světa poukazují na trendy viditelné sice už dnes, v nejbližších dekádách ale teprve propuknou naplno.

Dále v sobotních LN najdete:

Čína chystá sólo pro Zemana

Kvůli neúčasti na vojenské přehlídce chystá Peking pro českého prezidenta extra program. Podobně jako pro jihokorejskou prezidentku a možná i japonského premiéra.

PRAHA Pětidenní zářijová cesta Miloše Zemana do Číny nezaměstnává jen Pražský hrad. Starosti má i čínská strana – Zeman se pompézní vojenské přehlídky na oslavu 70. výročí konce druhé světové války v Pekingu nejspíš nezúčastní, a tak je třeba vymyslet alternativní řešení. Čínská strana podle diplomatických zvyklostí nejspíš program sestaví tak, aby se Zeman nemusel se svým hostitelem, čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, scházet přímo na tribuně.

ČESKÁ POZICE

Lži a mýty ruské propagandy

Vnitřní ukrajinskou krizi i vnější ruskou agresi vůči této zemi zahaluje hustá mlha nepravd a z kontextu vytržených skutečností, které znemožňují v Česku soustředěnou a seriózní debatu o věcech, jež jsou v kontextu Ukrajiny klíčové a o nichž česká veřejnost potřebuje vědět. Text autorů oslovených think tankem Evropské hodnoty je uvádí na pravou míru.

ORIENTACE

Stopa, šéfe!

Nenápadný půvab kapitalismu aneb Jak generační výměna a nová rizika barví nadnárodní koncerny do zelena.

Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!