6. dubna 2016 17:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Světová banka předpovídá Rusku nejvyšší nárůst chudoby od roku 1999

Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny | foto: Shutterstock

MOSKVA Světová banka zhoršila výhled vývoje ruské ekonomiky na letošní a příští rok kvůli slabším globálním cenám ropy. Hrubý domácí produkt má klesnout o 1,9 procenta, příští rok pak vzroste o 1,1 procenta. Předpověď počítá i s nárůstem chudoby.

V prosinci experti Světové banky čekali pro letošek snížení HDP o 0,7 procenta a v roce 2017 zvýšení HDP o 1,3 procenta. Ve svém předchozím výhledu počítali s průměrnou cenou ropy v letošním roce 49 dolarů za barel. V nové prognóze však kalkulují s průměrnou cenou ropy 37 dolarů za barel.

Letos také Světová banka očekává nárůst chudoby v Rusku. Ten má být nejvyšší od krize v letech 1998 a 1999.

Banka se rovněž domnívá, že Rusku se letos nepodaří dosáhnout plánovaného rozpočtového deficitu ve výši tří procent HDP. Neočekává také před prezidentskými volbami v roce 2018 žádné významnější strukturální reformy.

Podle údajů ruského statistického úřadu HDP Ruska loni klesl o 3,7 procenta. Zaznamenal tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v lednu předpověděl, že ruská ekonomika letos klesne o procento. Zhoršil tak svou říjnovou prognózu, podle které se letos měl HDP snížit pouze o 0,6 procenta. V příštím roce počítá fond s návratem ruské ekonomiky k růstu, jehož tempo by mělo činit jedno procento.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!