10. dubna 2009 15:18 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Svoboda dal volno ženám, Kalousek všem

Ministři za KDU-ČSL. Vlevo Cyril Svoboda, vpravo Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministři za KDU-ČSL. Vlevo Cyril Svoboda, vpravo Miroslav Kalousek. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA I na Velký pátek se projevil rozkol mezi politiky KDU-ČSL, kteří se rozešli do dvou táborů kvůli postoji k řešení vládní krize. Poté, co ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda oznámil, že ženy z jeho úřadu nebudou muset v pátek do práce, aby stihly přípravy na velikonoční svátky, kontroval mu ministr financí Kalousek tím, že "jeho lidé" můžou dnes po 14. hodině opustit pracoviště.

"Vydal jsem pokyn, podle kterého bez rozdílu pohlaví, rasy, náboženství, politické příslušnosti a sexuální orientace může každý zaměstnanec ministerstva, pokud bude chtít, opustit své pracoviště dnes po 14:00," řekl Kalousek.

Ekonomové: Další svátek by znamenal ztráty
Postoj k tomu, zda se má Velký pátek stát státním svátkem, Kalousek nezměnil. Návrh skupiny senátorů nyní leží ve sněmovně, ekonomové proti němu ale namítají, že další státní svátek by znamenal hospodářské ztráty.

"Spasitel světa visí na kříži, nevím, proč bych to neměl slavit prací,"
uvedl ministr financí. Ministr KDU-ČSL bez portfeje Pavel Svoboda, který má na starosti legislativní radu vlády, propustil své lidi už v 13:00.

Na ministerstvu kultury Václava Jehličky (KDU-ČSL) zůstanou úředníci do konce pracovní doby tak, "aby zajistili chod úřadu".
Vztahy mezi politiky strany, která má řadu katolických voličů, se zřejmě urovnají až po volebním sjezdu, který lidovci svolali na konec května.

Kalousek už oznámil, že nechce kandidovat za KDU-ČSL a přemýšlí o tom, že ukončí politickou kariéru. Rozhodnout se chce až po sjezdu. Cyril Svoboda je jedním z pěti kandidátů na post předsedy.

Lidovky.cz, ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?