Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

'Svrhněme buržoazní třídu, Evropané povstaňte,' vyzývá řecký stalinista

Řecko ve stávce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko ve stávce. | foto: Reuters

ATÉNY/PRAHA Na tuto sobotu připravují řečtí komunisté, kteří nedávno obsadili athénskou Akropoli, další protesty. To, proč protestují a jaké řešení navrhují pro Řecko, vysvětlil Lidovým novinám člen Ústředního výboru Řecké komunistické strany (KKE) Kostas Papadakis. Jde o zestátnění a vystoupení Řecka z "imperialistických organizací" jako jsou NATO a Mezinárodní měnový fond.

Komunisté jsou v Řecku třetí nejsilnější politickou stranou. Stále se hlásí k marxismu-leninismu v jeho ortodoxní verzi a například Chruščova, který v padesátých letech v SSSR odsoudil kult Stalinovy osobnosti, považují za příliš liberálního.

Čtěte více:

LN Členové vaší strany se zúčastnili veřejných protestů v minulých dnech a obsadili athénskou Akropoli. Co bylo cílem protestů? Budou se demonstrace opakovat?
Cílem tohoto boje je postavit se proti navrhovaným úsporným opatřením (přijatým řeckou vládou kvůli odvrácení bankrotu země, pozn. red.) a zdůraznit, že pracující lidé v Řecku je odmítají a vyzvat lid v Evropě, aby se vzbouřil, protože cílem kapitálu v celé Evropě je získat levnou a flexibilní pracovní sílu.

Naše strana připravuje na tuto sobotu celonárodní demonstrace v Aténách. Budou se jich účastnit tisíce lidí. Socializace výrobních prostředků je jediná cesta v před. Stávky a různé formy zápasu PAME (Všeobecná militantní fronta pracujících) budou pokračovat. PAME se skládá z Federací odborových svazů a dalších odborových organizací. I když se PAME účastní plén GSEE a ADEDY (největší odborové centrály v Řecku, pozn. red.), což jsou žluťácké, kompromisní a kapitalisty vedené odbory, nenásleduje jejich kompromisní linii.

PAME vyzývá pracující lid k jasné konfrontaci s kapitálem a odmítá kompromisní vedení odborů jako jsou GSEE a ADEDY. Organizuje separátní demonstrace. PAME se podílela na organizaci sedmi z deseti demonstrací a stávek, které proběhly v předchozích měsících. Jasná a silná demonstrace proti sociální demokracii (současná vládnoucí strana v Řecku, pozn. red.) je základní předpokladem, aby si lid uvědomil, že se může emancipovat, jen když se zbaví sociálně demokratické intervence v odborech.

LN Předchozí demonstrace vedly k smrti tří lidí, kteří uhořeli v zapálené bance. Kdo je podle vás zodpovědný za toto násilí? Nejsou to demonstranté?
Masové protesty PAME vystrašily buržoazní třídu. Byl proto aktivován její mechanismus, který má zabránit účasti širokých mas pracujících na protestech. Skupiny provokatérů vypálily banku a způsobily smrt tří pracujících. Cílem skupin provokatérů bylo také očernit demonstranty z PAME. Provokatéři organizovali konflikty a měli slogany jako "Podpalte parlament".

Jejich pokus zatáhnout do své činnosti demonstranty z PAME byl zcela neúspěšný. Všichni řečtí pracující velmi dobře vědí, že Komunistická strana Řecka nejen že není namočena do těchto provokací, ale dokonce oponuje akcím takzvaných anarchistických skupin. Tyto skupiny kontroluje státní mašinérie a jejich cílem je poškodit dělnické hnutí.

LN Kdo je podle vás zodpovědný za současnou nepříznivou ekonomickou situaci v Řecku? Je to vláda, MMF, ratingové agentury nebo někdo jiný?
Naše strana soudí, že dluhy a deficity jsou způsobeny plutokraty, průmyslníky, bankéři a majiteli lodí, kteří si po desetiletí užívali osvobození od daní, dotací a privilegií udělených jim ve jménu kapitalistického rozvoje. Buržoazní třída Řecka spolu s mezinárodními firmami rozkrádala bohatství Řecka, které vyprodukovali řečtí pracující.

EU a MMF na základě přání řecké vlády podporují protiopatření. Odmítáme jakékoliv myšlenky a tvrzení, že tato opatření uvalila EU a MMF bez vědomí řecké vlády a sociálních demokratů. Vláda a ostatní buržoazní strany přispívají k rozpracování těchto opatření proti pracujícím.

LN Řecká komunistická strana odmítla v parlamentu úsporná opatření. Podle členů vaší strany je tu jiná cesta, jak vybřednout ze současné slepé uličky. Můžete ji popsat?
Jistě. KKE požaduje úlevy pro obyvatele. Jako strana jsme navrhli zákon na podporu nezaměstnaných, zákon o pracovních vztazích, opatření proti utrpení živnostníků a malých farmářů. Ale hlavní problémem, který jsme předestřeli, je že dělníci mohou žít bez kapitalistů, ale opačně to nefunguje. Naším cílem jen vybudovat ekonomiku se státními monopoly a vytvoření družstev v oblastech, kde zestátnění není možné. Chceme centrální plánování a dělnickou kontrolou.

Dám vám příklad. Majitelé lodí prodávají extrémně drahé lístky na lodě, které jsou staré a nebezpečné, a to brání dělníkům a lidovým vrstvám cestovat v Řecku z ostrova na ostrov. Lodě plují jen tam, kde je to pro majitele lodí výhodné. Majitelé lodí požadují dotace, aby mohli provozovat trasy na malé ostrovy, kde není tolik pasažérů. Proč by tento sektor nemohl být majetkem lidu, s novými loděmi, levnými lístky, pravidelnou dopravou bez kapitalistických parazitů?

LN Mělo Řecko požádat EU a MMF o pomoc nebo ne? Může Řecko přežít bez této pomoci?
Tahle dilemata jsou problémem plutokratů, nikoliv lidu. Balíček (na pomoc Řecku před krachem schválený Evropskou unií a MMF, pozn. red,) je zaměřený na přesun peněz do kapes průmyslníků a bankéřů. Je velkou lží, že z této pomoci budou placeny mzdy. Státní rozpočet předpokládá příjmy ve výši 54 miliard euro a na mzdy ve veřejném sektoru je potřeba pouze 42 miliard. Takže peníze nejsou určeny lidu.

Dělníci, lid, mají uvažovat podle příslušnosti ke své třídě a nenechat se zastrašit kapitálem. Velká většina lidu odmítá antidělnická opatření navrhovaná ve jménu záchranného plánu.

LN Nežijí si ale Řekové nad poměry? Je třeba pravda, že státní zaměstnanci mají 14 nebo 16 platů?
To je další z mýtů o Řecku. Jediní, kdo si žijí v luxusu, jsou kapitalisté. Všechna práva, kterých si řecký lid užíval, byla už před lety omezena. Pouze 4 z 10 Řeků byli loni v létě na dovolené, nezaměstnanost mezi mladými lidmi vzrostla až na 32 procent.

Příčinou zadlužení Řecka jsou velké zisky buržoazní třídy. Všechna její privilegia přitom zůstala na stejné úrovni nebo dokonce rostou. Pracující v celé Evropě byl měli solidarizovat s řeckými pracujícími, protože navržený plán (úspor, pozn.red.) je velkým zločinem proti pracujícím ze všech států EU.

LN Je euro pro Řecko výhodou nebo nevýhodou? Mělo by Řecko opustit eurozónu?
Problém není jen ve měně, ale v tom, že všechny výrobní prostředky patří kapitalistům. Kapitalistické výrobní vztahy způsobují krize a chudobu či nezaměstnanost. Problém není Eurozóna, ale celá Evropská unie, protože mluvíme o Unii jako imperialistické organizaci, které je řízena v zájmu kapitálu. Jediným skutečným řešením je svrhnout buržoazní třídu, vytvořit lidovou moc a současně vystoupit z EU, MMF, NATO a ostatních imperialistických organizací.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Prodej pozemku ve Vratislavicích
Prodej pozemku ve Vratislavicích

Za Tratí, Liberec - Liberec XXX-Vratislavice nad Nisou
4 797 990 Kč