17. června 2009 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Švýcarská SPB Consortium nebude po ČR chtít 80 miliard Kč

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

BRNO Švýcarská firma SPB Consortium stáhla žalobu na Českou republiku o 80 miliard korun, kterou loni podala k Městskému soudu v Brně. Podle mluvčí soudu Soni Vyplašilové firma jako důvod uvedla dohody o sporných pohledávkách týkajících se zkrachovalé IPB, které v květnu podepsal tehdejší ministr financí v demisi Miroslav Kalousek.

Cílem dohod bylo podle ministerstva právě zažehnání žalob, ve kterých hrozilo ČR zaplacení až 120 miliard korun. Firma SPB Consortium žalovala stát, respektive Úřad pro ochranu hospodářské
soutěže (ÚOHS). Firma v žalobě argumentovala tím, že stát IPB diskriminoval při udělování veřejných podpor. Švýcarská společnost vstoupila do sporů kolem zkrachovalé IPB poté, co vykoupila sporné pohledávky z konkurzu IP Banky, nástupnické firmy po IPB. IPB skončila v úpadku poté, co na ni v červnu 2000 uvalila Česká národní banka nucenou správu a její aktiva odkoupila o pár dní později ČSOB.

Městský soud v Praze již loni na podzim zamítl jinou žalobu o náhradu škody 40 miliard korun společnosti SPB Consortium, která žalovala nuceného správce zkrachovalé IPB Petra Staňka. SPB vinila Staňka, že je zodpovědný za uvalení nucené správy na IPB a odprodej banky ČSOB.

Do roku 2006 stát vedl s bývalým majitelem IPB, japonskou společností Nomura, řadu soudních sporů. Japonská banka původně požadovala až 40 miliard korun. Česko naopak v jiné arbitráži po Nomuře chtělo 111 miliard korun jako náhradu škody, již Nomura údajně způsobila tím, že se podílela na krachu IPB.

V roce 2006 ČR arbitráž s Nomurou prohrála, výše částky ale nebyla určena. V listopadu 2006 Česko podepsalo s Nomurou smír, podle kterého měla výše odškodnění činit nula až sedm miliard korun. Nakonec Česká republika Nomuře zaplatila 3,6 miliardy korun.

Podle některých médií stojí za SPB český podnikatel. Podle médií jsou tato aktiva pro zahraniční subjekty nezajímavá a švýcarská firma je tak jen prostředníkem pro českého vlastníka. Česká společnost Deredes zabývající se správou pohledávek, která SPB Consortium v Česku zastupuje, ale tvrdí, že SPB vlastní zástupci finančních trhů americké skupiny Lorem Ipsum.

Lidovky.cz, ČTK