27. ledna 2010 11:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

'Syčáci z ČSSD' vytáčejí Janotu, prodražují vydání dluhopisů

Schvalování státního rozpočtu 2010 Poslanecká sněmovna David Rath Bohuslav Sobotka Lubomír Zaorálek  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Schvalování státního rozpočtu 2010 Poslanecká sněmovna David Rath Bohuslav Sobotka Lubomír Zaorálek | foto: Lidové noviny

Zákony o vydání státních dluhopisů, jejichž prodej má umožnit státu financovat schodky státních rozpočtů, se zatím ve sněmovně projednávat nebudou. Poslanci je dnes odmítli zařadit na program současné schůze, a to především hlasy sociálních demokratů. Podle poslance ODS Michala Doktora levice způsobila nejméně dvoumiliardovou ztrátu pro soustavu veřejných rozpočtů. "To já považuji za jednání syčáků a školáků," prohlásil.

Hlasy pravice na zařazení těchto zákonů nestačily. Podle ministra financí Eduarda Janoty to prodraží financování státního dluhu.

O konečné podobě programu současné schůze zatím není rozhodnuto. Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) na žádost poslanců ODS přerušil schůzi, o programu se tak bude hlasovat až po 11:50.

Ve sněmovně jsou dva vládní návrhy zákonů o vydání státních dluhopisů na krytí schodku státního rozpočtu, a to v celkovém objemu 167 miliard korun.

První z nich počítá s dluhopisy v objemu až 14 miliard, druhý s dluhopisy za 153 miliard korun. Pokrýt mají dodatečný loňský schodek a letošní schodek státního rozpočtu.

Proč vlastně?
"Prodraží to financování dluhu," řekl ČTK Janota. "Já si teď nechám spočítat, kolik to bude dělat," dodal. Financování dluhu bude navíc složitější, protože ho stát bude muset řešit pomocí krátkodobých cenných papírů. Ke vzniklé situaci se chce ministr vyjádřit během čtvrtka.

Zleva předseda ČSSD Jiří Paroubek a středočeský hejtman David Rath

Předseda poslanců ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka postoj sociálních demokratů zdůvodnil tím, že s nimi ministr Janota o návrzích nejednal. "Já to pokládám za velmi zvláštní, my jsme tady druhý největší klub v Poslanecké sněmovně a ministr Janota s námi o takto důležitých návrzích zákona nejednal," řekl ČTK.

"Školáci a syčáci"
Podle poslance ODS Michala Doktora levice způsobila nejméně dvoumiliardovou ztrátu pro soustavu veřejných rozpočtů. "To já považuji za jednání syčáků a školáků," prohlásil. Poslanci nicméně mohou návrh na zařazení těchto zákonů vznést znovu. "Ale je to pro trh s dluhopisy, respektive s finančními nástroji, naprosto nepříznivá zpráva," dodal.

Státní dluh by se kvůli vydání dluhopisů podle předpokladu vlády měl zvýšit ke konci letošního roku na 1,338 bilionu korun. Úroky z tohoto dluhu by měly vzrůst až na zhruba 65 miliard korun. To přibližně odpovídá například celkovým výdajům ministerstev vnitra nebo dopravy.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?