16. února 2009 7:31 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Tak trochu vabank

Premiér Mirek Topolánek na jednání vlády | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Mirek Topolánek na jednání vlády | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Premiérova metoda řešení krizových situací je nám známa. Několikrát mu jeho ultimativní postup vyšel, naposledy mu delegáti kongresu ODS na jeho „nabídku“ buď já, nebo pád vlády kývli. Dosavadní Topolánkova vabank hlasování byla vždy vynucena okolnostmi a premiér se k nim odhodlal, když už nemohl uhnout.

Nyní přichází novinka. Tento týden má vláda projednat protikrizová opatření a premiér je představí v parlamentu. S protikrizovým batohem chce pak Topolánek „tak trochu“ spojit osud své vlády.
 
Může mu to vyjít. Opozice momentálně po pádu vlády nijak netouží, což lze doložit Paroubkovou neochotou vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, ačkoli to sliboval. Odpadlíci všech stran se o svá teplá místa také nebudou chtít připravit. Potud je to racionální kalkul.
 
Jenže balík mohou v parlamentu pořádně přepracovat ve spojení s opozicí právě rebelové. Nikdo neví, jak s krizí bojovat, a nápadů bylo mezi poslanci vždycky víc než zdrženlivosti. Dost dobře se též může stát, že Topolánek dostane „tak trochu“ důvěru a protikrizový balík bude vládní jen tak trochu. Bez nějaké dohody s opozicí uvidíme zas jen riskantní pokus.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky