7. dubna 2016 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Tažení proti silné koruně: ČNB intervenovala celkem už za 520 miliard

Devizové intervence ČNB. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Devizové intervence ČNB. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

PRAHA Česká národní banka v únoru na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně za zhruba 17 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech. Režim intervencí zahájila centrální banka v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a následně její kurz držet poblíž hranice 27 korun za euro.

Od té doby do konce letošního února tak centrální banka intervenovala za zhruba 520 miliard korun.

Centrální banka zahájila intervence v listopadu 2013, kdy nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun. Další intervence přišla loni v červenci, kdy ČNB nakoupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun.

Poté v srpnu nakoupila eura asi za 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. V říjnu banka intervence na trhu neprováděla, v listopadu pak za zhruba 10 miliard korun, v prosinci za 42 miliard korun a v lednu za více než 58 miliard korun.

„Únorový objem intervencí ČNB je tak ve srovnání s lednovými hodnotami nižší, což souvisí se znovuotevřením otázky záporných sazeb. ČNB tuto možnost zmínila na svém jednání ze začátku února, čímž koruna mírně oslabila a v průběhu února se vesměs pohybovala nad hranicí kurzového závazku,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Objem devizových rezerv v držení ČNB v poměru k hrubému domácímu produktu ČR se nyní blíží 40 procentům HDP, popsal hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. Při zahájení intervenčního režimu představoval objem zhruba 22 procent HDP.

„Nutno však říci, že devizové rezervy narůstají i z jiných důvodů, než je právě intervenční oslabování české měny,“ dodal Kovanda.

Bankovní rada ČNB na konci března uvedla, že jako pravděpodobné vidí ukončení režimu devizových intervencí „blíže polovině roku 2017“. Rada tak upřesnila možný konec intervenčního režimu, když letos na počátku února hovořila o první polovině roku 2017. Důvodem je inflace, která se nachází pod dvouprocentním cílem.

Ten by měla ČNB plnit až na počátku roku 2017.

ČTK