Středa 8. července 2020svátek má Nora 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Telefónica zase v kontaktu se zemědělstvím - IT zakázka za 250 miliónů

Telefon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Do výběrového řízení na správu informačních systémů ministerstva zemědělství v hodnotě 250 milionů korun se přihlásily tři firmy, jak dnes uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková. O zakázku se ucházejí společnosti Telefónica 02, ATS - TELCOM PRAHA a T-Systems. Vítěz tendru má být znám v polovině prosince.

"Momentálně probíhá kontrola splnění vstupních kvalifikačních předpokladů uchazečů," řekla Dvořáčková.

Podle dřívějšího vyjádření MZe má vítěz tendru v roce 2011 spravovat infrastrukturu ministerstva, na které běží celý ekonomický, personální a mzdový systém i zemědělské registry.

Ministerstvo spravuje Telefónica O2

V současnosti totožné služby ministerstvu poskytuje na základě smlouvy platné od letošního dubna do konce roku Telefónica O2. Ministerstvo za devítiměsíční zakázku firmě zaplatí celkem 177 milionů korun bez DPH.

O zakázku se mohly ucházet pouze firmy s celkovým ročním obratem přesahujícím 600 milionů korun a obratem ve výši 400 milionů korun "ve vztahu k plnění výběrového řízení". 

Logo O2

Ministerstvo zároveň požaduje, aby měl potencionální dodavatel uzavřenu minimálně 100milionovou pojistnou smlouvu.

Uchazeči musí doložit také seznam zakázek realizovaných za poslední roky a dostatečnou kvalifikaci svých zaměstnanců, vyplývá z oznámení o zakázce.

Výpadek systému by měl celorepublikový dopad

Případný výpadek systému by podle Dvořáčkové měl celorepublikový dopad.

"Proto ministerstvo chce mít jistotu, že dodavatelem bude firma dostatečně zkušená v projektech podobného rozsahu a komplexnosti i dostatečně finančně silná, jejíž stabilitu neohrozí například odchod jednoho klienta," uvedla v říjnu, kdy ministerstvo tendr vypsalo.

Podivná výběrová řízení

V minulosti pozornosti médií neušly například nákupy informačních technologií od firmy Telefónica O2 dohromady za více než půl miliardy korun. Ty na jaře 2009 těsně před odchodem tehdejšího ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) podepsal úřad narychlo bez veřejné soutěže.

Uzavření dvou smluv přitom zakázal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který začal obě zakázky prošetřovat.

Ministerstvo pak obě smlouvy nejprve vypovědělo, následně s Telefónikou, která s vypovězením nesouhlasila, podepsalo ke smlouvám dodatky. Na jejich základě celková cena zakázky spadla na 164 milionů korun, což bylo proti původní ceně o 400 milionů o dost níže.

Jakub Šebesta

Média zpochybňovala také výběrová řízení, která krátce před koncem úřednické vlády Jana Fischera vyhlásil tehdejší šéf zemědělského resortu Jakub Šebesta. Premiér Fischer se však tehdy za Šebestu postavil a tendry označil za legitimní.

Současný ministr Ivan Fuksa (ODS) v průběhu září zastavil údajný záměr Státního zemědělského a intervenčního fondu vyměnit poskytovatele informačního systému bez řádného výběrového řízení. O výběru dodavatele systému, přes nějž ročně protékají dotace do zemědělství a příbuzných oborů za 40 miliard korun, rozhodne řádné výběrové řízení.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...