30. listopadu 2009 16:53 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Temelínští vyzráli na ČEZ, místo pěti jim firma vyplatí 50 milionů

Obec Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obec Temelín | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Na jihu Čech budou v příštím roce platit podstatně vyšší daň z nemovitosti než letos snad jen v Temelíně na Českobudějovicku. Obecní úřad plánuje, že do rozpočtu v příštím roce získá z této daně desetinásobek. Díky sídlu jaderné elektrárny to podle starosty Petra Macháčka bude až 50 milionů korun.

Jaktože obce plošně zvyšují daně?

Plošný růst daně z nemovitostí s výjimkou zemědělské půdy na dvojnásobek je součástí vládního rozpočtového balíčku. Radnice však dostaly možnost do konce listopadu přehodnotit své místní koeficienty a převážně tak učinily. Většina měst a obcí tak zahojí svoje rozpočty, které letos kvůli krizi skončí hluboko v červených číslech.

Obyvatelům chce ale radnice peníze vracet, tak jako v Dukovanech na Třebíčsku. Jasné zatím není, zda formou příspěvku na opravu nemovitosti, nebo daru, řekl dnes starosta.

"Už v létě jsme si odhlasovali koeficient pět a teď jsme z toho necouvli," upřesnil starosta Temelína Macháček. Úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty přitom rozšiřuje růst daně v Temelíně na desetinásobek. "Ten, kdo platil za nemovitost 200 korun, bude platit příští rok 2000 korun. Lidé by ale neměli platit daň hned v lednu, měli by vyčkat, až jim přijde složenka od finančního úřadu. Do května rozhodneme, jakou formou jim peníze vrátíme," doplnil starosta.

Daň se zvýší na dvojnásobek i pokud obce nic nezmění

Krajské město České Budějovice podle mluvčí Jitka Welzlové koeficient daně z nemovitosti nezvyšovalo, je na jedničce, a od roku 2005 činí příjmy z této daně 35 milionů korun. Očekávaný propad daňových příjmů města letos přitom proti schválenému rozpočtu dosáhne asi 240 milionů korun.

"Koeficient u nás zaveden nebyl, ale jak známo, v rámci takzvaného Janotova balíčku byla schválena sněmovnou novela zákona o dani z nemovitosti, která zvyšuje daňovou povinnost, kromě zemědělské půdy, na dvojnásobek. Dnes se tedy dá myslím mluvit o velké prozřetelnosti, protože situace by byla jistě mnohem komplikovanější, kdyby byl zaveden koeficient dva- až pětkrát vyšší, což umožňovala předcházející úprava zákona o dani z nemovitostí," řekl náměstek primátora Rudolf Vodička.

Vysokou daň z nemovitosti platí na jihu Čech ještě obyvatelé Lipna nad Vltavou. V létě tam zastupitelé schválili koeficient pět, v listopadu ho teď snížili na hodnotu čtyři. Zatímco letos přinesla tato daň do rozpočtu obce o 550 obyvatelích celkem 3,5 milionu korun, příští rok by to mělo být 5,6 milionu korun. Do rozpočtu platí daň z nemovitosti navíc 153 cizinců, zejména Nizozemců, kteří zde vlastní rekreační chalupy.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!