Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Temná strana soláru: krachy, výhrůžky. Teď se svár přelije k soudům

Sluneční elektrárny zažívají v posledních měsících v Česku boom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sluneční elektrárny zažívají v posledních měsících v Česku boom. | foto: ČEZ

PRAHA Ztráta celoživotních úspor i majetku, dluhy u bank či známých, osobní bankrot. Nebo krach spekulace, jak snadno vydělat miliony korun. Tak skončí investoři, kteří nestihli včas dokončit solární elektrárnu. Nyní se státem začínají soudit.

Solární boom totiž v Česku definitivně končí. Od počátku března nemají nově dokončené sluneční elektrárny – s výjimkou malých instalací na střechách budov – nárok na zvýhodněnou výkupní cenu.

Čtěte také

V Česku ale zůstávají zřejmě až desítky solárních elektráren, které připojeny nebyly. "Tito investoři jsou v takových problémech, že nemají ani na právníky," říká advokátka Vladimíra Glatzová.

Distribuční společnosti jsou často terčem kritiky za to, že některé

Připojení do konce února mají ještě nárok na zvýhodněnou cenu

Rozvodné společnosti do konce loňského roku stihly připojit solární panely o výkonu 1727 megawattů. Dalších 80 megawattů bylo připojeno do lokálních distribučních sítí, které se nacházejí například v průmyslových areálech. Vlastníci těchto elektráren budou mít nárok na výhodnou výkupní cenu okolo 12 korun za kilowatthodinu. Investoři připojení k síti v lednu a únoru získají aspoň nárok na výkupní cenu 5,5 koruny za megawatthodinu.

elektrárny byly připojeny k síti loni a jiné až letos. Ty však argumentují tím, že z kapacitních důvodů se víc stihnout nedalo.

Hrubý nátlak, s jakým se ještě nesetkali
Pracovníci rozvodných společností navíc byli pod značným tlakem, který podle informací LN zahrnoval i nabídku úplatků či vyhrožování. "Lze k tomu říci jediné: řada našich pracovníků byla pod ohromným tlakem ze strany některých investorů, s jakým se nikdy v životě nesetkali. Výhrůžek a hrubých slovních ataků bylo nepočítaně," přiznává mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

A rozzuření neúspěšní investoři si to hodlají se státem vyřídit. "Je to otázka dnů, kdy padne první návrh na zahájení arbitrážního řízení . Ale zatím se nejedná o žalobu. Nejprve je nutné podat výzvu a počkat stanovenou dobu, nejčastěji šest měsíců, než se k tomu ministerstvo vyjádří," podotýká Glatzová, která zastupuje část investorů.  

Čtěte také

Jeden z možných problémů, na který by investoři mohli narazit, je nákladnost arbitrážního řízení. Proto se majitelé firem rozhodli podat žalobu společně. "Nakonec vzniknou dvě nebo tři skupiny investorů, které podají návrh na arbitrážní řízení," potvrzuje Glatzová.

Jinak by se jim zažalování státu nemuselo vyplatit. Jen výše soudního poplatku by totiž odpovídala přibližné výši solární daně za provoz menší solární elektrárny po dobu tří let.

Velký rozhovor s Vladimírou Glatzovou si přečtěte v deníku Lidové noviny. 

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...