Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Tisíce hospod zatím ignorují Babišovy účtenky. Čekají na zrušení EET?

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Jen devět tisíc podnikatelů z předpokládaných 50 tisíc zatím požádalo berní úřad o vydání autentizačních údajů, které jsou nezbytné pro prosincový rozjezd účtenkové evidence.

Hodně vlažné přípravy na prosincový ostrý start elektronické evidence (EET) tržeb panují zatím u tisícovek provozovatelů gastronomických a ubytovacích služeb.

Daňová správa dosud na základě žádostí vydala jen asi devět tisíc autentizačních údajů, na základě kterých je možné se do systému EET přihlásit. Subjektů, kterých se první fáze EET týká, je přitom zhruba 50 tisíc.

„Od prvního listopadu už budou mít všichni možnost si nanečisto celý systém EET zkoušet. Ten podíl vydaných autentizačních údajů je opravdu malý, doufáme, že co nejdříve se rapidně zvýší,“ potvrdila včera LN mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Harmonogram elektronické evidence tržeb.

Pomalým tempem přibývají ze strany hospodských a hoteliérů počty pořízených „strojků“, respektive pokladních systémů nebo jednodušších zařízení (třeba prostřednictvím programu v tabletu a tiskárny), které budou s finanční správou komunikovat. Podle některých průzkumů ještě v srpnu bezmála 80 procent hospod, restaurací a klubů potřebným vybavením nedisponovalo.

Počet podniků, jež si techniku pořídily, se ale v poslední době zvyšuje. Aktuální situace je podle Pavla Friedricha, jednatele společnosti One Pub, jednoho z předních dodavatelů těchto systémů pro gastronomii, o něco lepší. Razantní růst poptávky zaznamenávají prakticky všichni dodavatelé těchto technologií od počátku září.

Zatímco v předchozím období jsme prodávali měsíčně desítky řešení, nyní jde o stovky,“ uvedl Friedrich pro LN. Podle odhadů jeho společnosti už nyní vlastní konkrétní řešení pro EET zhruba 40 procent restaurací a přibližně 25 až 30 procent jej vybírá. Zhruba 30 až 35 procent podniků se však stále problematikou zařízenípro EET vůbec nezačalo zabývat.

Česká jednička v dodávkách gastronomických pokladen, společnost Storyous, odhadla ve druhé polovině září, že přípravu na EET odkládalo v té době zhruba 25 tisíc restaurací, barů a dalších gastronomických zařízení.

Z toho kolem 15 tisíc bude prý mít vážný problém prosincový termín vůbec stihnout. „Právě klasické vesnické hospody považujeme za podniky, které budou EET ohroženy nejvíce,“ sdělil Petr Filipec, provozní ředitel Storyous.

Spekulace o konci EET

Zástupci dalšího z velkých dodavatelů technologie pro EET, společnosti eet1, soudí, že větší tempo příprav podniků brzdí vyjádření některých opozičních politiků, že se pokusí prosincový start EET odložit nebo celou elektronickou evidenci úplně zrušit.

„Předvolební debaty znejistěly hospodské natolik, že čekají na zvrat a nechtějí zbytečně investovat do nákupu nové pokladny,“ řekl Karel Hamr, ředitel značky eet1. „Zavádíme proto garanci na vrácení peněz v případě, že by EET bylo zrušeno,“ říká Hamr.

Dodavatelé také zaznamenávají u hospodských a hoteliérů stále více pokusů, jak se účtenkové evidenci nelegálně i legálně vyhnout. Některé restaurace mohou například využít výjimky, kterou ministerstvo financí chystá pro stánkový prodej v místech bez vybavení – stolů a židlí.

Vouchery i letadlo

Asociace hotelů a restaurací už varovala, že toto nesystémové opatření bude znamenat neoprávněnou výhodu (nebo i možnost machinací) pro restaurace, které budou část svých produktů prodávat ve stánku a nebudou muset tyto tržby evidovat.

Společnost One Pub zase zaznamenala úvahy některých podniků, jak obejít EET prostřednictvím voucherů, které by na odběr jídla či služby prodávala s daným podnikem propojená jiná firma. Mezi sebou by si cenu hradily přes bankovní účet. A zákazník by pak voucher uplatnil v daném podniku. Vše bez evidence tržeb.

Fáze zavádění elektronické evidence tržeb.
Harmonogram elektronické evidence tržeb.

Z režimu EET by mohly být teoreticky vyjmuty i restaurace, které provozovnu zřídí v odstaveném letadle. Zákon totiž uděluje tržbám v letadlech výjimku. Přitom nespecifikuje, zda se jedná o funkční letouny...

Mluvčí berní správy v reakci na fintu s vouchery připomíná, že iv některých těchto případech bude muset restaurace útratu evidovat. A jakákoliv platba bankovním převodem jde sice mimo EET, ale pro podnikatele jsou takovéto příjmy špatně zatajitelné a smysl zákona je tak prý naplněn.

„Co se týče prodejů na palubě letadel, posuzovala by se tato výjimka samozřejmě dle smyslu a ducha zákona,“ ubezpečila mluvčí finanční správy Petra Petlachová.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!