Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Tisíce vajec z Polska, tuny brambor. Inspektoři odhalili černý sklad

Vejce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vejce. | foto: Shutterstock

BRUNTÁL Kontrola z potravinářské inspekce objevila v Bruntále nelegální sklad potravin. Jeho provozovatelé nebyli schopní doložit, odkud zboží mají. Zelenina, vejce a brambory měly pravděpodobně zamířit do prodeje v česko-polském pohraničí.

Nález černého skladu souvisí s rozmáhajícím se stánkovým prodejem na Bruntálsku, Opavsku a Jesenicku. Lidé ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) u obchodníků v posledních měsících našli řadu nevyhovujících potravin.

Zelenina, vejce a brambory často nemají jasný původ, prodávají se pod falešnými etiketami českých pěstitelů, obchodníci je vydávají za jiné než skutečné zboží.

ČTĚTE TAKÉ:

I v případě kontroly v Bruntále našli inspektoři obrovské množství potravin, u nichž nebyli skladníci schopní doložit původ. Nelegální prostory se nacházely v areálu v ulici Jesenická v Bruntále.

„Při kontrole jsme vystavili zákaz prodeje na téměř osmnáct tun brambor a řádově stovky kilogramů ovoce a zeleniny. U nich nebyli provozovatelé schopni předložit nabývací doklady, a jde tudíž o potraviny neznámého původu,“ popsal mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Nelegální sklad potravin v Bruntále.
Nelegální sklad potravin v Bruntále.
Nelegální sklad potravin v Bruntále.
Nelegální sklad potravin v Bruntále.

U dalších víc než deseti tun brambor a desítek palet ovoce a zeleniny inspektoři prověřují původ a nelze vyloučit, že se množství černého zboží rozšíří.

Ve skladě lidé ze SZPI zjistili také víc než patnáct tisíc kusů vajec z Polska. Opět s nejasným původem.

„Skladové prostory byly částečně zdevastované, na stěnách se šířila plíseň a část skladované zeleniny byla napadena plísní,“ dodal Kopřiva.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...