Sobota 19. září 2020svátek má Zita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Tolkien zachraňuje Zéland. Denně přijedou do Hobitína 2 tisíce lidí

Režisér Peter Jackson se chystá uvést také dva další díly Hobita. Předpokládá se, že trilogie se stejně jako Pán prstenů stane velkým mezinárodním kasovním trhákem, nehledě na zisky z prodeje reklamních předmětů či podporu turistického ruchu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér Peter Jackson se chystá uvést také dva další díly Hobita. Předpokládá se, že trilogie se stejně jako Pán prstenů stane velkým mezinárodním kasovním trhákem, nehledě na zisky z prodeje reklamních předmětů či podporu turistického ruchu. | foto: Reuters

WELLINGTON Skoro s určitostí lze říct, že hospoda U Zeleného draka je nejnavštěvovanější pivnicí na Novém Zélandu. Podnik se totiž objevil ve filmových snímcích režiséra Petera Jacksona Pán prstenů a Hobit. Nachází se uprostřed jednoho z nejnavštěvovanějších míst v zemi– v Hobitíně.

Replika fiktivní vesnice půlčíků, jak se hobitům říká, ležící u novozélandského města Matamaty, těží z obrovského zájmu turistů, které na ostrovy přilákaly fantasy filmy natočené podle předlohy spisovatele J. R. R. Tolkiena.

Jen Hobitín navštíví v průměru denně asi 2050 lidí, což znamená každých deset minut asi 40 nových návštěvníků.

ČTĚTE TAKÉ:

„Máme fanatické fanoušky. Většina návštěvníků má pocit, že by o něco přišli, kdyby sem nepřijeli a neprohlédli by si scénu. V současnosti totiž funguje asociace mezi samotnými filmy a Novým Zélandem,“ připustil pro list Financial Times Russel Alexander, generální manažer společnosti, která vesničku se 44 hobitími norami a zmíněnou hospodou provozuje.

O tom, jak velký vliv má Středozem (svět, kde se odehrává děj obou příběhů - pozn. red.) na ekonomiku Nového Zélandu, není pochyb.

Poslední díl Hobita už v Česku vidělo přes 400 tisíc diváků.
Martin Freeman v hlavní roli filmu Hobit: Bitva pěti armád
Hobit: Bitva pěti armád
V Praze měl premiéru třetí díl filmu Hobit

Od roku 2001, kdy měl premiéru Pán prstenů, se počet návštěvníků země zvedl skoro o milion lidí.

Podle tamního Ministerstva pro podnikání, inovace a zaměstnanost, odpovědělo 13 procent z asi 2,78 milionu návštěvníků, kteří do země přijeli od července roku 2013 do června roku 2014, že v rozhodnutí, proč trávit dovolenou na Novém Zélandu, sehrály svou roli právě Jacksonovy snímky.

Turisté zahladí propad sušeného mléka

Podle posledních dat z loňského srpna se počet návštěvníků zvýšil meziročně o 7,2 procenta a míra prázdninových návštěv ze Spojených států, na které především cílila propagační kampaň o Středozemi, se dokonce zvýšila o 14,2 procenta.

Celkově tak turisté utratili za stejnou dobu o deset procent více a v zemi nechali v přepočtu 7,2 miliardy USD. Rostoucí turistika přitom zemi pomohla vyvážit propad cen jednoho z hlavních exportních artiklů – sušeného mléka.

„Zatímco je jasné, že zlepšující se ekonomika a zvyšování kapacit aerolinek podporují růst turismu, tak hobití faktor zvýšil exponenciálně povědomí o naší zemi,“ řekl Kevin Bowler, analytik cestovního ruchu.

Ostatně filmová turistika není novým fenoménem. Například ostrov Martha’s Vineyard proslavily Spielbergovy Čelisti, zástupu turistů pak čelila například Rosslynská kaple, kde se odehrává část děje ze Šifry mistra Leonarda od spisovatele Dana Browna.

Jenže zatímco jejich vliv šel spočítat pouze v lokálním měřítku, podle odhadů odborníků lze díky Hobitovi přičíst na vrub turismu na Novém Zélandu až půl miliardy dolarů navíc. Ostatně právě turismus pomohl, podle banky HSBC, aby se Nový Zéland zařadil v roce 2014 s ročním hospodářským růstem ve výši 3,2 procenta k „ekonomickým superstar“ mezi vyspělými státy.

Otázkou je, co bude dál. Poslední díl Hobita Bitva pěti armád běží právě v kinech a tvůrci se zatím nedohodli na pokračování. Podle Bowlera bude film zatím stále aktuální a lze tak počítat s tím, že bude dále přitahovat statisíce fanoušků ročně.

Připouští však, že časem zájem klesne. I tak ale země bude z Hobita nejspíše nadále těžit. I po skončení původně natočené trilogie Pán prstenů, třetí díl se objevil v kinech v roce 2003, se roční počet návštěvníků novozélandského království ustálil kolem 2,5 milionu lidí.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu
5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu

Hladký a rychlý porod je snem každé nastávající maminky. Jak se na něj připravit, aby proběhl podle vašich představ? Vyzkoušejte rady našich...