3. února 2012 15:01 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Tomboly přežijí. Stát jim snížil poplatek z 5000 na 500 Kč

Lístky do tomboly, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lístky do tomboly, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek dnes rozhodl o plošném prominutí větší části správního poplatku za přijetí žádosti o povolení tomboly. Ten se tak fakticky sníží z 5000 Kč na 500 Kč.

Toto rozhodnutí, vydané podle daňového řádu, se bude vztahovat na všechny případy v celém letošním roce. Uvedl to dnes mluvčí MF Ondřej Jakob.

Přijetím zákona souvisejícího se zřízením jednoho inkasního místa se v legislativním procesu změnila příslušná položka sazebníku zákona o správních poplatcích s účinností od 1. ledna 2012. Do konce loňského roku byl stanoven pro jednotlivé druhy loterií a jiných podobných her, kdy v případě tombol byl určen procentním poplatkem odvozeným od výše herní jistiny.

ČTĚTE TAKÉ:

Od ledna 2012 je však správní poplatek určen fixní částkou, která je stanovena pro všechny druhy loterií a jiných podobných her bez rozdílu na 5000 Kč.

"Toto ustanovení, které nebylo záměrem předkladatele, považuji za nešťastné, neboť neúměrně zatěžovalo pořadatele malých tombol, hlavně v případě dobročinných plesů a jiných charitativních akcí," uvedl Kalousek.

Vedle toho účel poplatku neodpovídá administrativní náročnosti vyřizování povolení. "Proto jsem se rozhodl o prominutí větší části poplatku již od počátku letošního roku," dodal ministr.

Přeplatky se budou vracet

Rozhodnutí také snižuje poplatek za přijetí žádosti o změnu povolení k provozování tomboly z 3000 Kč na 300 Kč. Všem poplatníkům, kteří uvedené správní poplatky uhradili, vznikne účinností tohoto rozhodnutí přeplatek 4500 Kč, respektive 2700 Kč. Správní úřad vrátí přeplatek na žádost poplatníka. MF zveřejní podrobnosti příští týden.

MF také nedávno předložilo návrh nového herního zákona, který vychází z pojetí tombol jako sázkových her s minimálními negativními dopady a zanedbatelnou společenskou škodlivostí. Tato změna spočívá v tom, že z působnosti zákona úplně vyloučí tomboly, u nichž úhrnná výše výher činí méně než 100.000 Kč.

Tomboly, u nichž úhrnné výhry překročí 100.000 Kč, budou podléhat pouze ohlašovací povinnosti (tedy nebudou již povolovány), a tudíž by také nepodléhaly správnímu poplatku za přijetí žádosti o vydání povolení. Účinnost zákona se plánuje od 1. ledna 2013.

ČTK, Lidovky.cz