29. listopadu 2009 13:34 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

TOP 09 chce snižovat schodek rozpočtu o procento HDP ročně

Sněm TOP 09. Karel Schwarzenberg mluví k delegátům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněm TOP 09. Karel Schwarzenberg mluví k delegátům. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Strana TOP 09 chce snižovat schodek rozpočtu o jedno procento hrubého domácího produktu ročně, což by mohlo během pěti let vést ke stabilizaci veřejných financí.

V roce 2015 by tak podle něj bylo možné přijmout euro. Zároveň dodal, že je možné ráznými kroky ušetřit i výdaje státní správy o pětinu. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl předseda strany TOP 09 Karel Schwarzenberg. 

Fotogalerie z ustavujícího sněmu TOP 09

"Kdybychom patřičné kroky podnikli, tak bude ozdravení veřejných financí trvat nejméně pět let. Umím si představit, že snížíme o jedno procento HDP každý rok zadlužení státu," uvedl předseda TOP 09.

"Prošetříme i ostatní výdaje. Ale bez zásadních reforem se neobejdeme. To je nám již dnes jasné. A bude to velice tvrdé, protože se musíme dotknout i citlivých otázek sociální a zdravotnické oblasti," doplnil.

Vše o sněmu Top 09

Zavedení eura není podle předsedy TOP 09 ideologickou ale pragmatickou otázkou. Možné by podle něj bylo přijmout jednotnou evropskou měnu v roce 2015. "Zavedení eura je nástroj hospodářské politiky a ne cíl," uvedl.

Státní dluh České republiky stoupl ke konci září na 1,168 bilionu korun. Na každého Čecha připadá dluh více než 111 tisíc korun. Česko by mělo podle návrhu rozpočtu příští rok hospodařit se schodkem 163 miliard korun.

ČTK