7. prosince 2010 16:08 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

TOP 09: Pražská čistička možná bude kromě vody prát i peníze

Čistírna vody - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čistírna vody - ilustrační foto. | foto: zhola.com

PRAHA Mimořádné zastupitelstvo hlavního města k miliardovému tendru na přestavbu čistírny odpadních vod se sejde za týden v úterý. Dnes o tom rozhodla městská rada, informoval mluvčí magistrátu Jiří Wolf. O jednání požádal zastupitelský klub TOP 09. Protože disponuje potřebnou třetinou hlasů, primátor Bohuslav Svoboda (ODS) mimořádné zastupitelstvo svolat musel.

TOP 09 chce hlavně jednat o zrušení tendru na přestavbu čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Podle předsedy zastupitelského klubu TOP 09 Tomáše Hudečka má výběrové řízení "obrovský korupční potenciál". Pražský magistrát vypsal výběrové řízení na první etapu rozšíření čistírny v září.

Zakázka má předpokládanou hodnotu téměř 6,3 miliardy korun.

Bohuslav Svoboda

Celkové náklady na vybudování nové vodní linky, rekonstrukci nynější čistírny a vybudování kalového hospodářství odhaduje město asi na 19,8 miliardy korun. Zhruba šest miliard korun by Praha mohla získat z evropských fondů. Pro získání peněz musí ale město začít stavět do konce letošního roku.

Čistička již neplní limity na dusík

Současná čistírna na Císařském ostrově neplní limity při odstraňování dusíku z vody, které stanovuje platná legislativa ČR a EU. Zařízení má výjimku do konce roku 2010, město také proto požádalo o prodloužení výjimky.

Kromě čističky navržený program zastupitelstva obsahuje například návrh na zbavení mlčenlivosti pracovníků magistrátu a členů výborů a výběrových komisí v kauze pražské karty opencard.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
IT ARCHITEKT INFRASTRUKTURY (55-75 000Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 55 000 - 75 000 Kč