Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

TOP 09 ukázala program a sjednotila ČSSD s ODS: Jste asociálové!

Ustavující volební sněm nové politické strany TOP 09  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ustavující volební sněm nové politické strany TOP 09 | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA TOP 09 navrhuje kvůli rostoucímu zadlužování státu snížit o deset procent objem mezd vyplácených z rozpočtu. Zrušila by i porodné a pohřebné.

Jak reagovala na program levice?

"Jsou to drakonická a asociální opatření a my před nimi varujeme," řekl novinářům předseda ČSSD Jiří Paroubek. Návrhy TOP 09 by podle něj vedly ke "zbídačení širokých vrstev lidí". Podle poslance KSČM Jiřího Dolejše se TOP 09 pohybuje "napravo od ODS". "Je to program tvrdý svými důsledky k sociálně slabým," řekl.

Zároveň strana v současné situaci nevidí prostor pro snížení daní, nechce je ale ani zvýšit. Na tiskové konferenci to uvedl místopředseda TO 09 Miroslav Kalousek.

"Nejsou to populární opatření, ale je to jediná cesta, jak okamžitě utlumit expandující vládní výdaje. Pokud to neuděláme včas, tak dopady později budou neskonale tvrdší," uvedl Kalousek. Cílem strany je podle něj možnost sestavit vyrovnané veřejné rozpočty již alespoň při dvouprocentním hospodářském růstu.

ODS: Jde o pravicový populismus

Konzervativní přístup strany k veřejným rozpočtům se líbí především ODS, podle místopředsedy strany ale překlračuje přípustné hranice. "Mrzí mne, že ve snaze se odlišit a trumfovat s našimi návrhy došla TOP 09 až na hranu pravicového populismu," komentoval návrhy strany Petr Nečas. 

Například plošné snižování sociálních dávek, platů ve veřejném sektoru nebo zrušení porodného jsou podle podle občanských demokratů pro část voličů zajímavě znějící návrhy, ale jejich zavedení je při současné situaci v České republice nereálné.

Anketa

Plán TOP 09 na omezení sociálních dávek je

pravicový populismus (jak tvrdí ODS) 1475
drakonické, asociální opatření (názor ČSSD) 2961
jediná možná cesta (tvrzení TOP 09) 13129

"TOP 09 si může dovolit nastřelovat nereálné cíle, protože ví, že je nebude muset nikdy plnit," doplnil ekonomický expert ODS Martin Kocourek. Těm, kteří jsou aktivní, anebo se nemohou o sebe sami postarat, chce proto ODS zachovat podporu minimálně ve stávající výši.

Nevyplácet mzdy podle tabulek, ale podle výkonu

Snížení objemu mezd ve státní správě by se netýkalo podle Kalouska pedagogických pracovníků. "Nejde o snížení platů ale objemu celkových peněz. Chceme nahradit současný tarifní systém novým systémem, který bude odměňovat výkon," uvedl Kalousek.

Objem mezd, platy ústavních činitelů i sociální dávky navrhuje TOP 09 ponechat na nižší úrovni po dobu tří let. Snížení dávek by se nedotklo mateřské a dávek pěstounské péče. TOP 09 také navrhuje zrušit porodné a pohřebné. Kvůli tomu, aby v následujících letech bylo možné zvyšovat důchody, není podle Kalouska možné příští rok důchody valorizovat.

Reformy? Jsou třeba ve všech oblastech, stát si na sebe nevydělá

Vedle okamžitých krátkodobých opatření je podle Kalouska nezbytné pro snížení strukturálního deficitu nutné reformovat důchodový systém, veřejné zdravotní pojištění, sociální dávky i celou veřejnou správu. Strukturální deficit je nyní podle Kalouska zhruba 80 miliard korun a ukazuje situaci, kdy si stát musí půjčovat na své výdaje i v dobrých časech.

V případě daní chce TOP 09 celý systém zjednodušit, zavést jednotné inkasní místo, sjednotit daňový základ a zrušit drtivou většinu všech daňových výjimek. "Naopak chceme zachovat výjimky podporující rodiny s dětmi, výzkum a vývoj, odpovědnost vůči vlastnímu stáří, odpovědnost vůči vlastnímu bydlení a altruismus," uvedl Kalousek.

"Nechceme být populární za každou cenu a už vůbec ne za cenu populistických politických slibů. Naše návrhy jsou důsledkem mimořádné sociální odpovědnosti," dodal k programu Kalousek.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...