Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

TOP09 odtajnila část programu: snížit státní výdaje, změnit daně

Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek. | foto: ČTK

PRAHA Nová strana Top09 reprezentovaná na veřejnosti tvářemi bývalého ministra financí Miroslava Kalouska a exministra zahraničí Karla Schwarzenberga poodhalila část ze svého dosud neznámého programu.

Top09 by v případě svého volebního úspěchu chtěla snížit mandatorní výdaje státu, které prý mají "neúnosně vysoký rozměr", a také zredukovat provozní náklady vlády až o 20%. Na nutnost snížit mandatorní výdaje, aby veřejné finance byly do budoucna udržitelné, poukazoval již začátkem července premiér Jan Fischer. Podle Top09 je možné po reformě těchto výdajů dosáhnout

Paroubek: Je to návrat do Rakouska - Uherska

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se opřel do strany exministrů zahraničí a financí TOP 09 Karla Schwarzenberga a Miroslava
Kalouska. Jejich uskupení označil za účelový projekt, který má umožnit návrat lidí, stylu a praktik vládnutí z dob koaličního kabinetu vedeného šéfem ODS Mirkem Topolánkem.

"Je to s mírnou nadsázkou návrat do dob Rakouska-Uherska," vyjádřil se Paroubek k ekonomickému programu Top09.

vyrovaného ropočtu za předpokladu, že český HDP dosáhne dvouprocentního růstu. V loňském roce dosáhl růstu 2,8 procenta.

"Každý rok utrácíme na veřejných výdajích minimálně o 80 miliard korun více, než vyděláváme," řekl k tomu Kalousek při představení ekonomické části programu.

Reformovat chce Top09 také důchody a to tak, aby podléhaly vícezdrojovému a individuálnímu financování. Na důchodové pojištění by v takovém případě pojištěnec přispíval jako doposud, ale část pojištění by odváděl na svůj privátní účet a další čast na účet vlastních rodičů v důchodovém věku. Pokud by rodiče v důchodovém věku neměl, pojištěnec by si tuto část poukázal na svůj účet.

Nesnižovat daně, ale zjednodušit daňový systém
S reformou veřejných financí by strana Miroslava Kalouska chtěla zjednodušit daňový systém, snižovat daně ovšem nechce. "Současný stav tuzemských veřejných rozpočtů neumožňuje v příštích několika letech snižování daní," píše se v ekonomickém programu strany.

Program navrhuje zrušit transakční daně - daň dědickou a darovací, daň z převodu nemovitostí - a nahradit je odpovídajícím odvodem daně z příjmu. Zároveň chce stanovit jednotnou sazbu pro daň z příjmu a povinná pojištění.

Podobně jako ODS chce také vytvořit jedno inkasní místo, kam bys všechny povinné přímé odvody poukazovaly. Top09 počítá se zrušením některých výhod, zejména zaměstnaneckých, a jejich nahrazením jinými bonusy. Zůstat by měla například podpora rodiny s dětmi. Nově by si do daňovým úlev mohl zaměstnanec připsat paušalizované náklady na dopravu.

Rodiče by si také mohli do odečitatelných položek připsat náklady na služby spojené s výchovou dítěte: s "hlídáním a domácími pracemi". Rodičovskou úlevu by šlo uplatnit pouze do výše minimální mzdy a do desátých narozenin dítěte. V podobném duchu chce Top09 zrušit přídavek na dítě a nahradit ho bonusem k dani z příjmu.

Příspěvek na stavební spoření je zátěž pro stát
Omezit chce Top09 například státní příspěvek na stavební spoření, který podle ní "představuje jednak velkou zátěž pro státní rozpočet, jednak velmi neférové zvýhodnění jednoho finančního produktu na trhu." Strana tak navrhne snížit jeho výši a omezit jeho vyplácení na služby a produkty související pouze s bydlením.

Do reformy zdravotnictví by Top09 zapojila zpoplatnění některých lékařských výkonů souvisejících s léčbou nemocí, které bezprostředně neohrožují pacientův život. Sociálně slabší by měli podle představ Top09 v takovém systému určený limit spoluúčasti.

"Otevřeně říkáme, že vzhledem k prodlužujícímu se lidskému věku a stoupajícím nákladům na moderní medicínu, není do budoucna možno pouze z veřejného zdravotního pojištění zajistit kvalitní a dostupnou péči všem, kdo ji potřebují," stojí v prohlášení strany s tím, že "přiměřená osobní spoluúčast na léčbě je součástí občanské odpovědnosti za vlastní zdraví".

Bez snahy pouze životní minimum, práce na černo jako trestný čin
Omezit chce Top09 také výplatu podpory v nezaměstnanosti. Podle strany by nárok na podporu měl pouze ten, kdo dostal výpověď. Zaměstnanec s odstupným by nepobíral podporu vůbec - tedy alespoň po dobu "přiměřenou výši odstupného".

Zaměstnanci, kteří by odešli sami či dostal výpověď za "porušení pracovní kázně" by měli nárok pouze na životní minimum. Podobně by na víc než minimum neměl nárok ten, kdo by nechtěl pracovat 20 hodin týdně na veřejně prospěšných pracích nebo se účastnit rekvalifikačních kurzů.

Změnit chce Kalouskova strana také trh práce. Nově by podle jejího programu mělo být zaměstnávání "na černo" posuzováno jako trestný čin. Pokud by se pracovník nechal zaměstnávat ilegálně a navíc by pobíral sociální dávky, i v jeho případě by se jednalo o trestný čin.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz