Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Topolánek chce, aby NERV radil celé EU

Mirek Topolánek a Manuel Barroso u řečnického pultu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek a Manuel Barroso u řečnického pultu | foto: AFP

BRUSEL Premiér a šéf unie Mirek Topolánek si dopoledne na dvě hodiny „odskočí“ do Bruselu za šéfem Evropské komise José Barrosem, s nímž probere hlavní linie ekonomické krize. Z jejich rozhovoru by měla vzejít shoda na datu mimořádného summitu ke krizi.

Oba politici se ale dotknou i konkrétních ekonomických témat. Podle informací LN chce premiér před Barrosem nadnést, do jaké míry je možné, aby některá doporučení jím ustavené Národní ekonomické rady vlády (NERV) byla použita i pro zbytek unie. Mirek Topolánek se netají důvěrou v závěry rady a rád by český recept prodal dál.

Schůzka s Barrosem tak bude pro českého premiéra prvním „testem“ pro případný evropský mandát rady. Dalším bodem bude přístup k záchraně automobilového průmyslu a dostupnost státních dluhopisů. I od Barrosa pak bude premiér chtít podporu českému tlaku proti návratu protekcionismu.

Premiér: Pozor na euro
Premiér Topolánek v on-line rozhovoru na stránkách českého předsednictví rovněž upozornil na to, že v důsledku krize by mohla být oslabena společná evropská měna. Opatření, kterými chtějí členské země eurozóny zmírňovat dopady krize, totiž podle něj „deformují systém eura“. „Největším nepřítelem společné měny eurozóny je eurozóna samotná,“ upozornil Topolánek.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.