11. února 2009 7:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Topolánek chce, aby NERV radil celé EU

Mirek Topolánek a Manuel Barroso u řečnického pultu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek a Manuel Barroso u řečnického pultu | foto: AFP

BRUSEL Premiér a šéf unie Mirek Topolánek si dopoledne na dvě hodiny „odskočí“ do Bruselu za šéfem Evropské komise José Barrosem, s nímž probere hlavní linie ekonomické krize. Z jejich rozhovoru by měla vzejít shoda na datu mimořádného summitu ke krizi.

Oba politici se ale dotknou i konkrétních ekonomických témat. Podle informací LN chce premiér před Barrosem nadnést, do jaké míry je možné, aby některá doporučení jím ustavené Národní ekonomické rady vlády (NERV) byla použita i pro zbytek unie. Mirek Topolánek se netají důvěrou v závěry rady a rád by český recept prodal dál.

Schůzka s Barrosem tak bude pro českého premiéra prvním „testem“ pro případný evropský mandát rady. Dalším bodem bude přístup k záchraně automobilového průmyslu a dostupnost státních dluhopisů. I od Barrosa pak bude premiér chtít podporu českému tlaku proti návratu protekcionismu.

Premiér: Pozor na euro
Premiér Topolánek v on-line rozhovoru na stránkách českého předsednictví rovněž upozornil na to, že v důsledku krize by mohla být oslabena společná evropská měna. Opatření, kterými chtějí členské země eurozóny zmírňovat dopady krize, totiž podle něj „deformují systém eura“. „Největším nepřítelem společné měny eurozóny je eurozóna samotná,“ upozornil Topolánek.
šaf, pak, Lidové noviny