2. května 2009 11:07 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Topolánek chce být znovu premiérem

Premiér v demisi Mirek Topolánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér v demisi Mirek Topolánek. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Premiér v demisi a šéf ODS Mirek Topolánek chce znovu usilovat o funkci předsedy vlády. Chce reprezentovat stranu, která volby vyhraje. Topolánek rovněž uvedl, že kroky a výroky prezidenta a zakladatele ODS Václava Klause směřují spíše k rozdělení ODS než k jejímu posílení.

"Ano, já do toho jdu, chci být premiérem České republiky," řekl v rozhovoru pro deník Právo Topolánek. Uvedl, že na své koncepci ODS z roku 2002 nic nemění.

"Přišel jsem s teorií tvrdé jádro, měkký obal. Tehdy jsem hovořil o naší ideologii, nazval jsme ji klausismem. Dnes musím říct, že klausismus nesouvisí zcela evidentně s Václavem Klausem," uvedl Topolánek. Tím, co a koho Klaus reprezentuje, a kdo se o něj opírá, je dnes podle Topolánka Klaus spíše konkurentem než někým, s kým by se mohla ODS před volbami spojovat.

Topolánek se domnívá, že ODS je nyní dominantní pravicovou silou v české společnosti, která je na sebe schopna navázat i "slupku" lidí, kteří dříve ODS nechtěli volit. Topolánek v souvislosti s "novými" lidmi uvedl, že si váží slov bývalého prezidenta Václava Havla. Ten v polovině dubna Lidovým novinám (LN) řekl, že je mu nynější ODS sympatičtější. Exprezident pak mírnil spekulace tisku o tom, že by v nadcházející volební kampani mohl podpořit občanské demokraty.

Podle českého prezidenta je na řadových členech ODS, aby bojovali o podobu své strany. Měli by se snažit o její návrat na místo na politické mapě, kde byla v době, kdy stál Klaus v jejím čele. Klaus se vzdal své funkce čestného předsedy, a zpřetrhal tak svazky s nynější ODS, na jejím prosincovém kongresu.

Prezident již dříve v rozhovoru pro LN uvedl, že se ODS mění v nové Občanské hnutí. "Vůbec si nemyslím, že by se ze strany stalo Občanské fórum," řekl deníku Právo Topolánek s tím, že ODS nepovažuje za stranu, která by se odkláněla od původního myšlenkového světa.

Ve volební kampani, který by měla být velmi osobní, bude podle Topolánka třeba dokázat, že ODS je kompetentní strana. "Hlavní důvod pádu vlády nebyl v tom, že by se změnily poměry vůči podzimu roku 2006, ale v tom, že jsme jednoznačně prokázali na domácí politické scéně i na té evropské a světové, že jsme kompetentní," řekl listu Topolánek. Do předčasných voleb půjde se stranou, která aspiruje až na 40 procent hlasů voličů, řekl premiér v demisi.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!