7. května 2009 19:58 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Topolánek: Fischer ať předsedá EU

Mirek Topolánek na summitu EU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek na summitu EU. | foto: AFP

PRAHA Evropské unii by do konce českého předsednictví měl předsedat nastupující premiér Jan Fischer, řekl po summitu EU v Praze odstupující český premiér Mirek Topolánek. Podle něj tento názor nezastává jen on, ale i celá evropská sedmadvacítka.

Média a mnozí diplomaté navíc hovoří o tom, že kvůli nástupu úřednické vlády získá v českém předsednictví větší váhu právě Klaus. I předseda Evropské komise José Barroso ale po skončení summitu řekl, že "přirozenější" by bylo, kdyby premiérům a prezidentům členských států předsedal premiér, který je představitelem výkonné moci. Konečné rozhodnutí ale podle svých slov nechává na České republice.

Barroso nicméně Topolánkovi před novináři dlouze děkoval za odvedenou práci. "Byli jsme dojatí," popisoval předseda EK loučení s odcházejícím českým premiérem. Byla to totiž Topolánkova předposlední schůzka v roli předsedy Evropské rady.

V pátek se jeho působení v čele unie uzavře summitem, který bude řešit především způsoby, jak přivést plyn ze střední Asie do Evropy. Podle Barrosa se navíc české předsednictví EU během uplynulých měsíců ukázalo jako silné a kompetentní, sám ovšem věří, že podobná spolupráce bude i s Fischerem.

Podobně jako Topolánek i Barroso se vyjádřil ještě před začátkem dnešní schůzky i odcházející vicepremiér Alexandr Vondra. Podle něj by jeho vláda na místo předsedy červnového summitu doporučila spíše Fischera než Klause.

České předsednictví totiž dosud na drtivé většině vrcholných schůzek vedl právě Topolánek. Klaus zatím stál pouze v čele summitu EU s Japonskem. Jeho role však v nejbližší době výrazně vzroste.

V současnosti je již jasné, že Klaus povede summit EU s Ruskem, Jižní Koreou a podle Vondry existuje i předběžná dohoda, že český prezident povede i dlouho očekávaný a již jednou odložený summit s Čínou, který se uskuteční na konci května v Praze. Červnový summit nicméně důležitostí summity se zeměmi a velmocemi, které nejsou členem Evropské unie, daleko převažuje.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz