30. dubna 2009 21:19 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Topolánek: Fischerův kabinet nemá šanci získat důvěru

Premiér Mirek Topolánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Mirek Topolánek. | foto: ČTK

PRAHA Návrh na obsazení překlenovacího kabinetu designovaného premiéra Jana Fischera nemá podle předsedy vlády v demisi a šéfa ODS Mirka Topolánka šanci získat důvěru sněmovny a zajistit správu země do předčasných voleb.

Fischerova iniciativa "naprosto neodpovídá politické dohodě, na jejímž základě byl jmenován premiérem," reagoval dnes večer Topolánek v tiskovém prohlášení na vládní sestavu, kterou obdržel od Fischera.

Přechodný kabinet musí podle předsedy ODS vycházet z dohody politických stran. Nominaci členů vlády, kterou chce Fischer 1. května předložit prezidentovi Václavu Klausovi, kritizovali i šéfové ČSSD Jiří Paroubek a Strany zelených Martin Bursík.

Topolánka Fischerův návrh nominací překvapil. Designovaný premiér podle něj má právo vyjádřit se k nominacím a případně jemu nevyhovující kandidáty odmítnout. Bez konzultace s politickými stranami však nemůže "vytahovat z klobouku vlastní kandidáty", ale vycházet z dohody stran.

Paroubek chce o Fischerovu návrhu dále jednat. Pokud se tak nestane, sociální demokraté podle něj zváží další krok, řekl ČTK, bez dalšího upřesnění.

Fischer podle Bursíka oznámil jména neúplné vládní sestavy bez ministra životního prostředí, čímž překvapil úplně všechny. "Navrhuji navzdory oznámení premiéra uskutečnit v neděli jednání předsedů a pokusit se o politickou dohodu, o kterou se musí přechodná vláda opírat," sdělil ČTK šéf zelených. Nedělní politické jednání předsedů by podle něj mělo vyjasnit, nakolik má premiér pro svůj plán vlády oporu ve sněmovně.

Nominace ministrů které chce Fischer předložit prezidentovi, nejsou známa.

Paroubek pouze prozradil, že není spokojen s tím, že Fischer nerespektoval jeho návrh, aby byl ministrem průmyslu a obchodu Ivo Pěgřímek. Místo něj designovaný premiér nominoval dosavadního náměstka ministra Milana Hovorku.

Ten je podle Paroubka spjat s vládní koalicí. Podle Bursíka je Hovorka náměstkem za lidovou stranu. Tak by se KDU-ČSL podílela na sestavování úřednické vlády, přestože se od ní distancovala. Dodal také, že podle dohody mají nést odpovědnost za ministry strany, které je nominovaly.

Paroubek rovněž uvedl, že Fischer v rozporu s návrhem ODS nominoval do funkce ministra financí šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla. ODS navrhovala Tomáše Uvíru. Míl se podle Paroubka nikdy nepohyboval v oblasti financí.

Šéfové stran vládní koalice a Paroubek se po vyslovení nedůvěry Topolánkovu kabinetu Poslaneckou sněmovnou dohodli na počtu ministerských křesel, do kterých navrhne kandidáty koalice a sociální demokracie. Na základě této dohody společně vybrali šéfa Českého statistického úřadu Fischera, kterého navrhli prezidentovi do funkce premiéra a ten ho vzápětí jmenoval.

Lidovecký šéf Jiří Čunek později od dohody odstoupil

 Tiskové prohlášení předsedy vlády ČR v demisi Mirka Topolánka k sestavování letní překlenovací vlády

"Velmi mě překvapil návrh nominací, se kterými přišel designovaný premiér Jan Fischer. Jeho iniciativa naprosto neodpovídá politické dohodě, na jejímž základě byl jmenován premiérem.

Podle ní má samozřejmě právo vyjádřit se k nominacím a případně jemu nevyhovující kandidáty odmítnout. Bez konzultace s politickými stranami však nemůže vytahovat z klobouku vlastní kandidáty. Jeho přechodný kabinet musí vycházet z dohody stran. Bez ní nemá šanci získat důvěru a zajistit správu země do předčasných voleb."

Mirek Topolánek, předseda vlády ČR v demisi a předseda ODS

ČTK