23. září 2009 10:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Topolánek: Jestli levice udělá z balíčku trhací kalendář, máme svůj plán

Předseda ODS Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Mirek Topolánek | foto: ČTK

PRAHA Občanští demokraté mají pro případ krachu vládou navrhovaného balíčku protikrizových úsporných opatření připraven vlastní plán, jak v rozpočtu na příští rok ušetřit 70 až 99 miliard korun. Řekl to dnes předseda strany Mirek Topolánek na konferenci s názvem "Krize jako šance na změnu?" v reakci na postoj levice, která plánuje při jednání sněmovny navrhovat změny v balíčku připraveném ministrem financí Eduardem Janotou.

I změny, na nichž stále trvá ČSSD, jsou přitom podle Topolánka krachem. "Pokud nebude Janotův balíček přijat jako celek a levice z něj udělá trhací kalendář, tak my se jako ODS na tomto atentátu na českou ekonomiku nebudeme podílet. To zde říkám naprosto otevřeně a důrazně," prohlásil předseda ODS.

Sociální demokraté naposledy dnes dopoledne zopakovali, že nesouhlasí se současnou podobou vládního návrhu změn, které mají zajistit v příštím roce schodek rozpočtu ve výši 155 miliard korun. Chtějí zvýšit přímé daně a v menší míře, než je navrhováno, omezit sociální dávky.

Opatření podle ODS: příjmy i výdaje v poměru 50:50

Návrh ODS na redukci schodku veřejných financí o 70 až 99 miliard je podle Topolánka mixem posílení příjmů a redukce výdajů v přibližně shodném poměru. "Je to návrh, který vychází z dohody zaměstnavatelů a zástupců zaměstnanců," poznamenal šéf ODS. Připomněl také návrh své strany na legislativní ukotvení principů rozpočtové kázně a odpovědnosti, kdy by vláda a parlament musely v dlouhodobé perspektivě usilovat o vyrovnané hospodaření státu a dbát o takový vývoj dluhu, který by neohrozil stabilitu veřejných financí.

ODS a TOP 09 dávají najevo ochotu přes výhrady Janotovy úsporné návrhy podpořit beze změn. S osudem balíčku nepřímo spojuje svou vlastní budoucnost i premiér Jan Fischer a jeho vláda.

Lidovky.cz, ČTK