16. září 2009 21:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Topolánek: Podpoříme pouze deficit nejvýše 170 miliard

Mimořádné zasedání výkonné rady ODS k aktuální politické situaci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mimořádné zasedání výkonné rady ODS k aktuální politické situaci | foto: ČTK

PRAHA Poslanci ODS podpoří pouze rozpočet s deficitem nejvýše 170 miliard korun. Po jednání výkonné rady ODS to dnes prohlásil předseda strany Mirek Topolánek. Vedení strany vyzvalo vládu premiéra Jana Fischera, aby sněmovně co nejdříve předložila návrhy na změnu zákonů, které by upravily příjmovou i výdajovou stranu rozpočtu a rozpočet s takovým schodkem umožnily.

Opatření by měla vycházet z balíčku ministra financí Eduarda Janoty, ODS ale chce o jejich podobě ještě jednat. Na jednáních ji bude zastupovat ekonomický expert strany Martin Kocourek.

"V této chvíli jsme jasně definovali, že musí být na výdajové straně minimálně 50 procent těch opatření vyjádřeno absolutně v hodnotě peněz," popsal Topolánek, jak by měl výsledný balík opatření vypadat.

Také pro ČSSD je původně plánovaný deficit rozpočtu ve výši 230 miliard korun nepřijatelný. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek dnes řekl, že by se měl pohybovat mezi 160 až 180 miliardami korun. Cesty ke snížení deficitu však vidí jinde než ODS i ministr financí.

Janota navrhuje například zvýšení DPH či zastavení růstu důchodů. S některými jeho návrhy ale občanští demokraté nesouhlasí, protože jsou podle nich retroaktivní, například omezení státní podpory stavebního spoření.

Rozpočet nesmí být populistický

Topolánek dále zdůraznil, že úsporný rozpočet nutně přinese některá nepopulární opatření. "Jsme přesvědčeni, že takový rozpočet je možné sestavit, aniž by Česká republika přestala být státem, který poskytuje nezbytnou sociální podporu těm, kteří ji skutečně potřebují," zdůraznil.

Konstatoval také, že úřednická vláda má proti stranám výhodu v tom, že může předložit ekonomicky racionální rozpočet. "Politické strany podle mě i díky té předvolební kampani nejsou schopny žádný racionální rozpočet schvalovat," řekl.

Topolánek také chce, aby se o balíčku opatření rozhodovalo ve sněmovně najednou a aby nebylo možné do něj promítnout pozměňovací návrhy, které by změnily jeho původní zaměření.

ODS tak podle něj chce zabránit "snahám levicových stran promítnout do rozpočtu populistické sliby svých volebních programů". Sociální demokraté i komunisté chtějí, aby se jednotlivá opatření na snížení rozpočtového deficitu projednávala samostatně.

Fischerova vláda ztratila mandát

Předseda ODS také zdůraznil, že je nutné prodloužit mandát Fischerově vládě. "Má mandát do předčasných voleb. To znamená, ten mandát fakticky ztratila jak časově, tak věcně," uvedl.

Zopakoval, že hlasování o důvěře kabinetu by mělo být spojeno s hlasováním o Janotově balíčku. Vyhnul se ale odpovědi na otázku, zda by ODS vyvolala hlasování o nedůvěře Fischerovu kabinetu, pokud by svou důvěru s úspornými opatřeními nesvázal. Řekl jen, že by taková vláda neměla důvěru ODS.

Premiér Fischer dnes po jednání vlády uvedl, že kabinet nespojí hlasování o důvěře s balíčkem ministra financí Janoty, podobnému testu se ale nebrání.

Pokud vláda zůstane, bude muset podle Topolánka rozhodnout i o dokončení privatizace ČSA či o velké státní zakázce na likvidaci ekologických škod v hodnotě kolem 115 miliard korun.

Dosud Fischerův kabinet tato rozhodnutí odkládal s tím, že je přenechá politické vládě, která ho měla vystřídat.

ČTK, Lidovky.cz