21. července 2008 12:38 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Topolánek pravil a koruna posílila

PRAHA Někteří ekonomové nevěřili vlastním uším, když premiér Mirek Topolánek prohlásil, že silná koruna nepředstavuje pro ekonomiku hrozbu. Po vyřčení těchto slov česká měna okamžitě zdolala rekord k euru i americkému dolaru. Silná koruna ničí české exportéry a cestovní kanceláře.

Česká měna posílila na nový rekord 22,94 Kč/EUR, později mírně oslabila. K dolaru je kurz na rekordních 14,46 Kč/USD, vyplývá z informací serveru Patria Online.

"O zprávy z domova se tentokrát postarali zástupci vlády. Premiér (Mirek) Topolánek uvedl, že silná koruna nepředstavuje pro ekonomiku hrozbu a intervence nedoporučuje. Ministr financí (Miroslav) Kalousek připustil, že vláda nemá možnosti ke zkrocení kurzu," uvedl analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk.

Trh podle něj nyní sleduje hlavně vývoj ve světě a domácí zprávy jsou vedlejší. "Přesto se domníváme, že podobné komentáře mohou mírně přiživit spekulace na korunu," dodal Vlk.

Uvozovky dolníNedomnívám se ale, že dlouhodobě změna kurzu může českou ekonomiku poškozovat Uvozovky horní

Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory trh sledoval premiérova slova "s nevěřícím úžasem". "Koruna na tyto výroky hned reagovala posílením. Premiér otevřel dveře koruně k dalšímu posílení, které může pokračovat až ke hladině 22,80 Kč/EUR. Se slovy premiéra rozhodně nesouhlasíme," uvedl Pikora.

Žádné podstatné statistické zprávy se dnes nečekají. Směr kurzu by během dne měly ovlivňovat spíše firemní výsledky. "Nadále se domníváme, že případné dobré výsledky společností mohou vedle příznivého vlivu na dolar také tlumit zájem o českou korunu." uvedl Vlk.

Později, po reakci obou měn, ale Topolánek přiznal, že koruna je nadhodnocená vůči euru i dolaru. Vláda bude tento "anomální vývoj v poslední době" analyzovat a případně učiní určité kroky, které však nehodlá dopředu zveřejňovat, tvrdil premiér.

"Neumíme nějakým krátkodobým způsobem řešit kurzové otázky koruny vůči dolaru a euru. Krátkodobě to bude znamenat pro českou ekonomiku problémy. Nedomnívám se ale, že dlouhodobě změna kurzu může českou ekonomiku poškozovat," prohlásil premiér.

"Silná koruna krátkodobě postihuje exportéry, postihuje turistický ruch, protože při této relaci klesá (o ČR) zájem. Nicméně není v silách žádné vlády nějakými krátkodobými opatřeními tuto situaci řešit, ale zabývat se tím zcela jistě budeme," uvedl Topolánek.

Ačkoliv je síla české měny podle Topolánkova názoru spojena i s "určitými spekulativními nákupy", k reálnému posilování dochází v závislosti na růstu českého hospodářství a jeho ekonomické síle. Podle něj má posilování české měny souvislost i s možným přijetím eura.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.