22. dubna 2009 11:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Topolánek představil Barrosovi nástupce

Premiér v demisi Mirek Topolánek, předseda Evropské komise José Barroso a designovaný premiér Jan Fischer se sešli na společné snídani v Kramářově vile v Praze.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér v demisi Mirek Topolánek, předseda Evropské komise José Barroso a designovaný premiér Jan Fischer se sešli na společné snídani v Kramářově vile v Praze. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Premiér v demisi Mirek Topolánek představil svého nástupce v čele české vlády Jana Fischera předsedovi Evropské komise José Barrosovi. Ten přiletěl do Prahy na dlouho plánovanou akci Senátu.

Barroso s premiéry a také kandidátem na post ministra zahraničí Janem Kohoutem se setkal na snídani v Kramářově vile. Tématem rozhovoru politiků bylo zřejmě dokončení českého předsednictví EU, přítomen byl i člen týmu vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry Marek Mora.

Účastníci schůzky se novinářům vyhnuli. Kohout odmítl jednání komentovat, Fischer a Topolánek odjeli auty. Jako první opustil vilu s jedinečným výhledem na Prahu Barroso, novinářům zjevně v dobré náladě zamával a z otevřeného okna vozu řekl, že je pěkné počasí.

Pád Topolánkovy vlády podle analytiků poškodil obraz České republiky v zahraničí. Odstupující politici nicméně jednohlasně tvrdí, že jejich nástupci dotáhnout předsednictví zvládnou. Fischerův úřednický kabinet má Topolánkovu vládu v demisi nahradit 9. května, řídit tak bude poslední třetinu předsednictví, kterou ovlivní i pořádání evropských voleb počátkem června.

ČTK, Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?