21. července 2011 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

TRAMBA: Vládní faux pas s Vitáskovou

Nová šéfka ERÚ Alena Vitásková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová šéfka ERÚ Alena Vitásková | foto: ČTK

Nečasova vláda slibuje, jak zatočí s korupcí, klientelismem a vlivem kmotrů. Sliby chyby. Posledním důkazem je jmenování Aleny Vitáskové do čela Energetického regulačního úřadu.

Ke jmenování Vitáskové došlo bez jakékoli diskuze s odbornou veřejností, dokonce téměř v utajení. Příslušný bod ani nebyl zařazen na program jednání vlády.

Energetický regulační úřad má vysoký vliv na výši cen elektřiny, plynu i tepla pro koncové spotřebitele. I proto se o úřadu někdy mluví jako o "ministerstvu energetiky". Jeho předseda se neobejde bez odborné erudice ani odolnosti vůči lobbistickým tlakům. Je skutečně Alena Vitásková tou správnou osobou?

ČTĚTE TAKÉ:

Média několikrát v minulosti informovala o její spolupráci se Státní bezpečností v osmdesátých letech. V roce 2001 nastoupila na pozici šéfky Transgasu, kam ji dosadili Miroslav Grégr a jeho pravá ruka Milada Vlasáková. V létě 2003 byla za nejasných okolností z čela Transgasu odvolána. Údajně kvůli rozporům s koncernem RWE, který se po privatizaci stal vlastníkem Transgasu. Později spolupracovala s ruským Gazpromem.

Ministři Nečasovy vlády selhali hned dvakrát. Zaprvé je sporné, zda na tak důležité místo vybrali správnou osobu. A navíc klíčové funkce ve státní správě obsazují zcela netransparentně.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.