5. prosince 2013 14:52, aktualizováno  15:01 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Travel Service koupí třetinu ČSA. Státu zbylo 20 procent

Lertoun Travel Service - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lertoun Travel Service - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Společnost Travel Service koupí 34 procent akcií Českých aerolinií, na které uplatnil opci minoritní akcionář ČSA Korean Air. Tuzemský soukromý dopravce tak bude po Korean Air, jimž v ČSA nadále zůstane původních 44 procent, druhým největším akcionářem ve společnosti. Transakci ještě musí schválit příslušné antimonopolní úřady.

"Vstupem tuzemského Travel Servisu neztratí ČSA status národního dopravce a s ním spojená práva na lety do zemí s omezeným počtem přepravců (například do Ruska) a využívání takzvaného Open Skies prostoru, "uvedl Aeroholding. Tomu po uskutečnění transakce zůstane zhruba dvacetiprocentní podíl (19,74 procenta) a zbylá 2,26 procenta zůstanou České pojišťovně.

"Rozvoj Letiště Václava Havla v Praze jako středoevropského hubu je pro nás naprosto klíčovou záležitostí. Skutečnost, že Korean Air přivádí do Českých aerolinií dalšího důležitého partnera, je krokem k naplnění tohoto záměru. Věřím, že profitovat z tohoto partnerství budou především cestující, kterým všichni tři dopravci budou moci v budoucnu nabídnout kvalitnější produkt v podobě velké sítě destinací," řekl Miroslav Dvořák, předseda představenstva a generální ředitel Českého Aeroholdingu.

Korean Air koupil 44procentní podíl akcií ČSA letos v dubnu za necelých 70 milionů korun. Součástí kupní smlouvy byla i klausule na přednostní právo nákupu zbylých akcií Českého Aeroholdingu. Korean Air už dříve avizoval, že opci využije pouze tehdy, když dodatečným nákupem neohrozí postavení ČSA jako národního dopravce.

Travel Service vlastní Unimex Group Jiřího Šimáně a Jaromíra Šmejkala společně s generálním ředitelem aerolinek Romanem Vikem a Icelandair Group.

Lidovky.cz, ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?