12. prosince 2016 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Trump: Politikou jedné Číny budeme vázaní, až se dohodneme na dalších věcech

Summit USA/Čína | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Summit USA/Čína | foto: Reuters

WASHINGTON Podle budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa není důvod, aby byly Spojené státy vázány politikou jedné Číny. Tedy aspoň do té doby, než uzavřou přijatelné smlouvy o obchodě a dalších problematických tématech.

Trump coby dlouhodobý kritik přílivu levného čínského zboží do USA, stejně jako čínské měnové politiky, to prohlásil v nedělním rozhovoru pro televizní stanici Fox News.

„Zcela rozumím politice jedné Číny, ale nevím, proč bychom jí měli být vázáni, než s Čínou uzavřeme dohody týkající se jiných věcí, včetně obchodu,“ řekl Trump. Ten minulý týden čelil kritice za telefonát s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Rozhovor, který byl první svého druhu od roku 1979, kdy Spojené státy přerušily oficiální diplomatické vztahy s touto zemí, popudil Peking. Část amerických politiků jej označila za diplomatický přešlap.

Čína považuje v rámci zmíněné politiky Tchaj-wan stejně jako Tibet za jednu ze svých provincií a ostrovu hrozí vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.

Trump rozhovoru kritizoval Čínu za její úpravy kurzu měny, expanzivní politiku v Jihočínském moři nebo příliš mírný přístup k Severní Koreji. „Nechci, aby mi Čína diktovala. Toto byl telefonát, kdy jsem já byl volaným. Abych byl upřímný, myslím, že by bylo velmi neuctivé, kdybych (telefon) nezvedl,“ dodal Trump.

V interview se také vyjádřil k informacím některých médií, podle nichž Ústřední zpravodajská služba (CIA) tvrdí, že kybernetické útoky ruských hackerů byly během volební kampaně vedeny s cílem pomoci mu do prezidentského křesla. Podle Trumpa za zprávami stojí demokraté, kteří se nemohou smířit s jeho volebním vítězstvím. „Podle mě je to směšné. Je to jen další výmluva. Nevěřím tomu,“ prohlásil.

ČTK